Dnia 28 września br. 43 uczniów i 4 opiekunów ze Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim wyjechało na wycieczkę do Bydgoszczy. Wyjazd była nagrodą za zajęcie III miejsca w trzeciej edycji Gminnego Konkursu Ekologicznego "EKOWYPADY ZA ELEKTROODPADY". Skorzystali z niej uczniowie, którzy zebrali największe ilości zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii oraz plastikowych nakrętek.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Exploseum – placówki, prezentującej architekturę przemysłową III Rzeszy na obszarze DAG Fabrik Bromberg (jednego z największych przedsiębiorstw zbrojeniowych III Rzeszy wzniesionego na okupowanych ziemiach polskich), wraz z podziemną trasą turystyczną. Ekspozycje dotyczą historii koncernu DAG, którego założycielem był Alfred Nobel, fabryki DAG Bromberg, wojskowości, uzbrojenia, materiałów wybuchowych, a także pracy przymusowej na terenach III Rzeszy, ruchu oporu, konspiracji i sabotażu.
Następnie podzieleni na grupy zwiedziliśmy Muzeum Archeologii i Europejskie Centrum Pieniądza.
Muzeum Archeologii gromadzi zabytki z epoki kamienia, brązu i żelaza, wpływów rzymskich, średniowiecza, pochodzące z Bydgoszczy i województwie bydgoskim. Do najciekawszych zabytków zaliczamy eksponaty z epoki kamienia, m.in. ostrze kościane i motyka wykonana z rogu renifera, groty harpunów, gliniany puchar lejkowaty oraz fragment łodzi dłubanki pochodzącej z okresu 2 tys. lat p.n.e. Wśród zabytków wczesnośredniowiecznych znajduje się kilka tys. eksponatów z grodzisk słowiańskich z Bydgoszczy i okolicy (gród bydgoski, Zamczysko, Wyszogród, Strzelce Dolne, Nakło nad Notecią, Więcbork). Jednym z najnowszych eksponatów jest wydobyty w 2007 r. w idealnym stanie fragment wału grodu bydgoskiego z XI wieku, uznawany za unikatowy w skali Pomorz;Wschodniego i Kujaw oraz jeden z lepiej zachowanych na terenie północno-zachodniej Słowiańszczyzny Zachodniej.
W Europejskim Centrum Pieniądza uczniowie mieli okazję zobaczyć monety, banknoty oraz medale okolicznościowe i pamiątkowe; muzeum posiada kolekcję monet ze wszystkich mennic czynnych w Polsce na przestrzeni wieków, od monet piastowskich aż do współczesnych. Z mennicy bydgoskiej (1594-1688) zebrano półtalary i talary, trojak z 1650 roku oraz dwudukat z 1660 roku. Kolekcja zawiera ponad 400 okazów medali związanych z Bydgoszczą (od XIX wieku do czasów współczesnych).
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w papugarni. Na 300 metrów powierzchni przeznaczonej tylko dla ptaków, mieliśmy okazję zobaczyć, dotknąć i karmić egzotyczne zwierzęta. W pierwszej sali zobaczyliśmy mniejsze ptaki – między innymi kanarki i gołąbki diamentowe. W drugiej, około czterdziestu przedstawicieli rzadkich gatunków. Nie ma tu klatek, ptaki latają swobodnie. Największe wrażenie wywarły na nas ary oraz kakadu. Trochę przerażeni donośnymi głosami ptaków oraz tym, że siadały nam na ramionach a nawet głowach , mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć te ptaki z tak bliska.
Mam nadzieję, że uczniowie uznali wycieczkę za udaną, a wiadomości zdobyte podczas lekcji muzealnych przyczynią się do utrwalenia zagadnień z historii Polski.
" alt="" width="1024" class="" />