W dniach 4 – 7 czerwca 2024 r. uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w wycieczce objazdowej (Wrocław- Szklarska Poręba- Praga- Drezno- Sucha).
Pierwszym punktem naszego programu był Wrocław. Odwiedziliśmy Muzeum Sztuki, gdzie eksponowany jest cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami (Panorama Racławicka) namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Po krótkiej wizycie w muzeum udaliśmy się na spacer z przewodnikiem po Starym Mieście oraz Ostrowie Tumskim, czyli najstarszej części miasta. Odwiedziliśmy budynki biblioteki Ossolińskich i Uniwersytetu Wrocławskiego. Zmęczeni, ale pełni wrażeń zakwaterowaliśmy się w hotelu „Magnat” w Szklarskiej Porębie.
Drugi dzień wyjazdu to całodzienna wycieczka do stolicy naszych południowych sąsiadów, czeskiej Pragi. Zwiedzanie tego urokliwego miasta z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Zamku Praskiego, gdzie mogliśmy przy dźwiękach orkiestry podziwiać uroczystą zmianę warty żołnierzy. Przemierzając dalej ulice Pragi, zwiedzaliśmy gotycką Katedrę św. Wita, słynną Złotą Uliczkę oraz Most Karola. Z dzielnicy Hradczany udaliśmy się na Stare Miasto, którego zabudowa została wpisana na listę UNESCO. Zrobiła na nas ogromne wrażenie. To właśnie tu mogliśmy zobaczyć monumentalny pomnik Jana Husa i gotycki ratusz z przepięknym zegarem astronomicznym „Orloj”, który jest najstarszym wciąż działającym na świecie. Ostatnim miejscem, jakie odwiedziliśmy w tym dniu, był Plac Wacława. To niesamowita lokalizacja pełna sklepików, restauracji i kawiarni. Na miejscowym targu mieliśmy okazje spróbować czeskich przysmaków i kupić pamiątki. Zadowoleni udaliśmy się do autokaru.
Trzeci dzień to wizyta w niemieckim Dreźnie. Miasto to nazywane jest perłą baroku, czego nie zmieniły zniszczenie wojenne. Jego piękne, monumentalne budynki robią ogromne wrażenie. Prawdziwym klejnotem Drezna jest Zwinger. To jedyny w swoim rodzaju kompleks budowli, bogaty w obficie rzeźbione pawilony, bramy i fontanny. Mieliśmy przyjemność spędzić w nim trochę czasu. Zwiedziliśmy Muzeum Porcelany założone przez samego króla Augusta Mocnego i Salon Matematyczno-Fizyczny, z imponującym zbiorem dawnych przyrządów technicznych. Jednak najważniejszą i odnowioną częścią owego kompleksu był Gmach Sempera, zaadaptowany na galerię sztuki, w której można obejrzeć dzieła mistrzów malarstwa i rzeźbiarstwa, m in. „Madonnę Sykstyńską” Rafaela. Podczas spaceru uliczkami Drezna duże wrażenie zrobił na nas „Orszak Książąt”, przedstawiający dzieje panującej dynastii. Wykonany został z 24 tys. porcelanowych płytek i ma długość ok. 102 metrów. Następnie Starówka, Plac Teatralny z operą Sempera, piękne kościoły – Świętej Trójcy, Marii Panny.
Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Zamek Czocha. Obiekt owiany jest wielką tajemnicą, przyciąga miłośników historii i legend. Przewodnik przeprowadził nas po stylowych komnatach, gabinetach i pokojach. Poruszaliśmy się tajnymi przejściami. Poznaliśmy tragiczne i tajemnicze losy zamku oraz jego właścicieli. Zmęczeni czterodniową eskapadą bezpiecznie wróciliśmy do domu.
Uczniowie zgromadzili garść pięknych wspomnień, mnóstwo fotografii, filmików, wiadomości z historii, geografii i literatury. Nasi tegoroczni absolwenci na pewno będą ją mile wspominać, opuszczając mury naszej szkoły, a siódmoklasiści czekają na następną, równie spektakularną, w przyszłym roku.