strona  [1]  [2]  [3]  [4]  [5]  [6]  [7]  [8]


Z ŻYCIA SZKOŁY

  24.06.2012

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW OBOWIĄZUJĄCYCH W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012 klas szóstych
  19.07.2012

     28 czerwca o godzinie 16.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim zebrali się tegoroczni absolwenci, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Dla szóstoklasistów był to dzień szczególny. Ich serca przepełniała radość z otrzymania świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, ale i smutek z powodu rozstania z tym, co stanowiło istotę ich życia w ciągu sześciu lat.
     Uczniowie klas szóstych odnieśli wiele sukcesów, zachwycili swoją ogromną wiedzą, umiejętnościami oraz zdobyli mnóstwo tytułów, odznaczeń i nagród. Najlepszy wynik na sprawdzianie kompetencji, 37 punktów, zdobyła Weronika Szymańska z klasy VI c. Uczennica jest także finalistką Przedmiotowego Konkursu z Języka Polskiego. Laura Żary z klasy VI a i Klara Żurawska z kl. VI c, jako laureatki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego, były zwolnione ze sprawdzianu i automatycznie uzyskały komplet punktów. Klara została również laureatką Przedmiotowego Konkursu z Matematyki, laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 - 1864 od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego", laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Mitologicznego, zdobyła nagrodę II stopnia w Międzynarodowym Kangurze Matematycznym i II miejsce w Konkursie Matematycznym "LIGA ZADANIOWA". Wśród absolwentów na pochwałę zasłużyła Sara Cyglicka z klasy VI c, która otrzymała wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej.
Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie

C z y t a j  w i ę c e j

Przekazanie Sztandaru Szkoły i pożegnanie klas VI
  17.06.2012

     28 czerwca 2012 r. w naszej szkole w Kowalewie Pomorskim na apelu przekazano Sztandar Szkoły i pożegnano klasy VI przez społeczność uczniowską. W tym dniu Premier Samorządu Uczniowskiego Kacper Zarembski pożegnał uroczyście starszych kolegów. Tradycyjnie uczniowie klas V wręczyli upominki odchodzącym koleżankom i kolegom oraz życzyli słonecznych, radosnych i bezpiecznych wakacji oraz powodzenia w gimnazjum. W tym dniu Dyrektor Benedykt Mroziński i nauczyciele -organizatorzy wręczyli nagrody uczniom, którzy wyróżnili się w gminnych i szkolnych konkursach wiedzy i umiejętności.

Przedstawiamy fotoreportaż z tej uroczystości.

Oto nagrodzeni:
Gminny konkurs ortograficzny "Król ortografii"
I m. Kacper Lewandowski - SP Wielka Łąka
II m. Oliwia Mytlewska - SP Kowalewo Pomorskie
III m. Olga Ciesielska - SP Wielka Łąka
C z y t a j  w i ę c e j

  10.06.2012

     Nie uwierzycie!!! Niedawno w naszej szkole gościły gwiazdy estrady, kina i osobistości ze świata polityki! Było to wyjątkowe spotkanie, gdyż przylecieli do nas prosto ze Stanów Zjednoczonych. Zwiedzali Kowalewo Pomorskie, a w szczególności Szkołę Podstawową, uczestniczyli w uroczystej kolacji zorganizowanej przez pana Dyrektora oraz udzielali wywiadów do lokalnych gazet i telewizji. Znamienitych gości zaprosił Samorząd Uczniowski. Celebryci skomentowali zaproszenie: Nie potrafiliśmy odmówić. Jeszcze żadna szkoła na świecie nie odważyła się na taki krok, dlatego bez większego zastanowienia postanowiliśmy spełnić prośbę dzieci. Lady Gaga dodała: Mieliśmy pewne problemy ze "zgraniem terminów", ale w końcu udało się i jesteśmy.
     Było to ogromne wydarzenie, które zostało skomentowane we wszystkich stacjach polskiej telewizji oraz krajowych gazetach. Goście wykorzystali swój wolny czas na różne cele. Hilary Clinton spotkała się z władzami Kowalewa i odwiedziła prezydenta Polski - Bronisława Komorowskiego. Beyoncé Knowles zorganizowała trasę koncertową, a w wywiadzie podkreślała: Nie przyjechałam tutaj w celach materialnych, ale po to, aby zrobić przyjemność dzieciom i odpocząć od show businessu. Brad Pitt i Angelina Jolie przy okazji wizyty zostali patronami jednego z domów dziecka w Toruniu. Śliczna amerykanka, Debby Ryan odwiedziła Teatr Buffo w Warszawie i być może będzie odtwórczynią głównej roli w planowanej na wiosnę sztuce, której tytułu jeszcze nie mogła zdradzić.

C z y t a j  w i ę c e j

Bezpieczny Tydzień i kampania "Zachowaj trzeźwy umysł"
pod hasłem ZDROWY ROZSĄDEK DAJE RADĘ
  10.06.2012

     W dniach 28.05.2012 - 1.06.2012 w naszej szkole odbywał się "Bezpieczny Tydzień" i kampania "Zachowaj trzeźwy umysł".W poniedziałek podczas lekcji wychowania fizycznego dzieci uczyły się jak udzielać pomocy w drobnych urazach.
     We wtorek 30.05.2012 uczniowie uczestniczyli w spotkaniu ze strażakami z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej z Golubia - Dobrzynia i ratownikiem WOPR, podczas którego dowiedzieli się jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą, a także na czym polega ratownictwo wodne.
     W środę odbył się Szkolny Konkurs Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, którego zwycięzcami zostali: Kacper Zarembski 1 - miejsce, Paweł Jasieniecki 2 - miejsce, Bartosz Rogowski 3 - miejsce.
     W czwartek podczas lekcji wychowania fizycznego dzieci uczyły się, jak ratować życie i udzielać pierwszej pomocy osobom: bez przytomności i z zatrzymaniem akcji serca, jak zachować się w przypadku zadławienia, jak udzielać pomocy osobom nieprzytomnym i jak ułożyć je w pozycji ustalonej bezpiecznej.
    

C z y t a j  w i ę c e j

MATEMATYCZNE SUKCESY SZKOŁY
  10.06.2012

    02 marca 2012 roku w Bydgoszczy odbył się etap wojewódzki Przedmiotowego Konkursu z Matematyki. Laureatką tego konkursu została Klara Żurawska z klasy VI c. Nauczycielem, który przygotowywał Klarę, jest Benedykt Mroziński.
     Również w marcu podsumowano wyniki konkursu "Liga zadaniowa". II miejsce w kategorii klas VI zajęła Klara Żurawska z klasy VI c.
     15 marca 2012 roku w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny pt ."Kangur Matematyczny". W poszczególnych kategoriach udział wzięło 35 uczniów. Najlepszymi okazali się:
Wardziński Damian z klasy III c - nagroda I - go stopnia
Banicki Aleksander z klasy III c - nagroda II - go stopnia
Kwiatkowska Agata z klasy IV a - nagroda II - go stopnia
Oleś Natalia z klasy IV b - nagroda II - go stopnia
Ziółkowska Natalia z klasy V a - nagroda II - go stopnia
Łabich Aleksandra z klasy V b - nagroda II - go stopnia
Klara Żurawska z klasy VI c - nagroda II - go stopnia
    7 maja 2012 w Szkole Podstawowej w Wielkim Rychnowie odbył się II etap V - go Gminnego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas IV - VI.
     W konkursie udział wzięło 43 młodych matematyków z naszej Gminy ze szkół w Kowalewie Pomorskim, Wielkim Rychnowie, Pluskowęsach ,Wielkiej Łące
OTO NASI LAUREACI W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH
KLASA IV
II MIEJSCE AGATA KWIATKOWSKA
KLASA V
I MIEJSCE ALEKSANDRA ŁABICH
I MIEJSCE MARTYNA ZEGARSKA
II MIEJSCE WERONIKA SADOWSKA
II MIEJSCE JAGODA FORDOŃSKA
KLASA VI
I MIEJSCE KLARA ŻURAWSKA
II MIEJSCE PAWEŁ JASIENIECKI

Danuta Kraśniewska
Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie


  05.06.2012

     "Teatr jest dyscypliną sztuki przygotowującą widza do pracy intelektualnej, a z drugiej strony pobudza pewne cechy, takie jak ciekawość, zdolność do analizy, poczucie względności. Zachęca do badania świata, poszukiwania prób wyjaśnienia, głębszego zrozumienia. Jednocześnie teatr ukazuje los człowieka, co jest ważnym elementem humanizującym i bardzo ważnym elementem edukacji" (A. Hausbrat).

     Edukacja teatralna jest integralnym elementem współczesnego wychowania przedszkolnego. W zabawy teatralne możemy zaangażować wszystkie dzieci, te nieśmiałe poprzez zabawę zapominają o swojej nieśmiałości, a te hałaśliwe potrafią się wyciszyć, zapanować nad swoimi emocjami. Dzięki możliwości odgrywania różnych ról dziecko, zaczyna uczyć się w jaki sposób działa i co w ten sposób może osiągnąć. Poprzez doświadczenie uczy się przewidywania - w jaki sposób powinno działać, aby osiągnąć zamierzony cel - dobrze odegrać swoją rolę.

C z y t a j  w i ę c e j

V rocznica powstania dziecięcej grupy tanecznej FAN
  04.06.2012

     Taniec nie tylko bawi, ale daje pożytek, kształci i uczy. Oswaja nas z widokiem pięknych form i roztacza przed nami świat czarujących dźwięków, łączy harmonijne piękno duchowe i piękno cielesne. W ten sposób rozwija i kształci smak" -
Lukian z Samosate
     W piątek 18 maja 2012r. w godzinach popołudniowych w Szkole Podstawowej w Kowalewie Pomorskim rozbrzmiewała muzyka taneczna. O godzinie 17.00. rozpoczęto uroczystość z okazji V rocznicy powstania dziecięcego zespołu tanecznego FAN działającego przy Szkole Podstawowej w Kowalewie Pomorskim. Na tej niecodziennej uroczystości spotkali się byli i obecni uczestnicy zespołu, ich rodzice, zaproszeni goście, nauczyciele, przyjaciele zespołu FAN oraz gospodarze naszej szkoły w osobach pana dyrektora Benedykta Mrozińskiego i pani wicedyrektor Małgorzaty Pęcherskiej - Żary. Jubileusz rozpoczął były uczestnik zespołu tanecznego FAN, gimnazjalista Jakub Ciesielski, który zaśpiewał piosenkę z repertuaru Andrzeja Piasecznego.
     Celem przedsięwzięcia było przybliżenie i przypomnienie pięcioletnich działań grupy tanecznej FAN. Zamierzeniem uroczystości było również wywołanie wspomnień i uśmiechu podczas oglądania prezentacji, zdjęć, czy słuchania nagranych wywiadów z uczestnikami.

C z y t a j  w i ę c e j

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI "SPOTKANIE Z POEZJĄ MARII KONOPNICKIEJ"
  03.06.2012

     23 maja 2012 odbył się w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim GMINNY KONKURS RECYTATORSKI "SPOTKANIE Z POEZJĄ MARII KONOPNICKIEJ".
     Do konkursu przystąpiło 24 uczniów kl. 0 - III. Wystąpili reprezentanci ze Szkół Podstawowych w Kowalewie Pomorskim, Wielkim Rychnowie, Wielkiej Łące, Pluskowęsach, Mlewie oraz z Przedszkola Publicznego w Kowalewie Pomorskim i Przedszkola Bim - Bam - Bimo. Konkurs miał na celu popularyzację twórczości patronki naszej szkoły Marii Konopnickiej, rozwijanie i doskonalenie umiejętności recytatorskich u dzieci oraz ukazanie piękna języka polskiego. Ocenie podlegały: opanowanie pamięciowe wiersza, interpretacja utworu, ogólny wyraz artystyczny, a przede wszystkim słowo i odpowiednie dysponowanie nim. Uczestnicy konkursu byli oceniani w dwóch kategoriach:

C z y t a j  w i ę c e j

"007 rajd św. Jerzego Poszukiwania zaginionej Saszy"
  28.05.2012

     Dnia 19 maja bieżącego roku w Golubiu-Dobrzyniu odbył się "007 rajd św. Jerzego Poszukiwania zaginionej Saszy". W rajdzie brały udział drużyny z naszego hufca. Tematem przewodnim rajdu było poszukiwania Saszy, dziewczyny, która uciekła z domu i trafiła w złe towarzystwo. Harcerze mieli do wykonania 10 zadań. W jednym z nich musieliśmy odegrać scenkę o chłopaku, który zabił 5 osób.W innym zaś musieliśmy wykonać portret pamięciowy zaginionej. W jeszcze innym punkcie patrolowym za pomocą kompasu wyznaczaliśmy drogę do miejsca, w którym rzekomo była pochowana zaginiona. W jednym z zadań ze zakupionych wcześniej składników przygotowaliśmy naleśniki, które pozwoliły zaspokoić głód bezdomnego. W innym zadaniu mieliśmy wymyśleć układ choreograficzny dla jednej z koleżanek Saszy. W końcu udało się szczęśliwie odnaleźć zaginioną.
     Dzięki temu rajdowi Harcerze za pomocą kompasu nauczyli się wyznaczać kierunki świata i azymut. Z przepisu i kilku łatwo dostępnych produktów spożywczych nauczyć się piec naleśniki i rozpalać ognisko. Dzięki rysopisowi podanemu przez świadka narysować portret pamięciowy. Grać proste scenki teatralne, tworzyć własne układy choreograficzne.
    Rajd był nie tylko dobrą zabawą, ale i przestrogą, łatwo można wpaść w złe towarzystwo.
     "Nie zażywaj narkotyków dla szpanu, bo bez problemu wpadniesz w nałóg. Na krótko zyskasz nowych znajomych ale szybko stracisz swoich prawdziwych przyjaciół". Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie


"Gżegżółka ze szczeżują ortografii pilnują"
  28.05.2012

    W tym roku szkolnym uczestnicy III Gminnego Konkursu Ortograficznego "Gżegżółka ze szczeżują ortografii pilnują" po raz kolejny zmagali się z testem gramatyczno - ortograficznym i trudnym dyktandem, które przygotował pan Dawid Nieczypor z Publicznego Gimnazjum w Kowalewie Pomorskim.
     Finał odbył się on 21 maja 2012r., a wzięło w nim udział 22 uczniów z 4 szkół Gminy Kowalewo Pomorskie. Głównym celem konkursu jest uwrażliwienie uczniów na konieczność poprawności gramatyczno - ortograficzno - interpunkcyjnej w tekstach pisanych.
     Po trudnych ortograficznych potyczkach zostali wyłonieni najlepsi uczniowie szkół podstawowych. Mam przyjemność ogłosić, że najlepsi w ortograficznych zmaganiach okazali się:
     Klasy IV
I miejsce - TOMASZ BRODZIŃSKI - SP Kowalewo Pomorskie
II miejsce - JULIA BĄK - SP Kowalewo Pomorskie
III miejsce - KINGA DEREWECKA -SP Wielkie Rychnowo
     Klasy V
I miejsce - ALEKSANDRA ŁABICH - SP Kowalewo Pomorskie
II miejsce - JAGODA PLEWA - SP Kowalewo Pomorskie
III miejsce - HALINA LEIDA - SP Wielkie Rychnowo
     Klasy VI
I miejsce - KAROLINA KAŁON -SP Pluskowęsy
II miejsce - BEATA BUCHHOLZ - SP Kowalewo Pomorskie
III miejsce - LAURA ŻARY - SP Kowalewo Pomorskie

Laureatów przygotowywali: pani Barbara Albeer (SP Pluskowęsy), pani Małgorzata Piórkowska (SP Kowalewo Pomorskie), pani Małgorzata Pęcherska - Żary (SP Kowalewo Pomorskie).
Wszystkim Laureatom oraz ich Opiekunom gratuluję sukcesów.

Małgorzata Pęcherska - Żary
Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie


II edycja akcji "Mali ratownicy" w oddziałach przedszkolnych SP Kowalewo Pom.
  28.05.2012

    Życie to bezcenny dar, który tak łatwo można stracić. Wypadki, omdlenia czy zakrztuszenia mogą być bardzo groźne, jeśli obok poszkodowanego nie znajdzie się ktoś, kto chce i wie jak pomóc. Dlatego już drugi raz w naszej szkole odbyła się akcja "Mali ratownicy", skierowana do dzieci z oddziałów przedszkolnych. Ma ona na celu uświadamianie najmłodszym, by nie przechodzili obojętnie obok ofiar wypadków oraz niebezpiecznych zdarzeń. Temat ten jest niezwykle istotny, gdyż coraz częściej słyszymy o wypadkach, urazach, zatruciach dzieci w domach rodzinnych, szkole czy na podwórku. Chcąc pokazać i uświadomić dzieci, że czasem jeden gest wystarczy, aby pomóc, zaprosiliśmy do nas zawodowych ratowników medycznych - p. Wojciecha Wrzesińskiego oraz p. Krzysztofa Szablewskiego. Panowie przygotowali profesjonalny pokaz z użyciem specjalistycznego sprzętu medycznego, służącemu ratowaniu zdrowia i życia. Dzieci uczyły się, jak sprawdzać przytomność, mogły spróbować swoich sił podczas wykonywania sztucznego oddychania oraz masażu serca, zapoznały się ze sposobami postępowania podczas otarć, zranień, złamań oraz przy utracie przytomności. Podczas tego spotkania dzieci miały możliwość zapoznania się ze specyfiką zawodu ratownika medycznego, dowiedziały się na czym polega ta bardzo odpowiedzialna praca. „Biedronki”, "Misie" i "Zajączki" z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, oczywiście wykonując wszystkie czynności pod czujnym okiem profesjonalistów. Duże zainteresowanie i zaangażowanie dzieci podczas całego pokazu może dawać nadzieję, że zapamiętają przekazaną wiedzę i nie przejdą obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy.

mgr Ilona Wrzesińska - nauczyciel wychowania przedszkolnego
Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie


"Król Ortografii"
  28.05.2012

Szkolny konkurs ortograficzny "Król Ortografii"

    Szkolny konkurs "Król Ortografii" w roku szkolnym 2011/2012 w klasach drugich odbywał się w czterech etapach od lutego do kwietnia. Brało w nim udział 20 dzieci. W klasach trzecich było pięć etapów od listopada do kwietnia. W konkursie trzecioklasistów uczestniczyło 16 uczniów. Wszyscy uczniowie uzupełniali testy ortograficzne z lukami i pisali dyktando.
    Zwycięzcami Szkolnego konkursu ortograficznego klas drugich zostali: Krzysztof Szyczewski, Oliwia Mytlewska, i Zuzanna Kordowska, a wyróżnienie otrzymał Kacper Krzemień.
    Laureatami klas trzecich zostali: Mikołaj Skorasiński, Daria Rosik i Sandra Waćkowska. Wyróżnienie przypadło Mikołajowi Terlińskiemu.

Gminny konkurs ortograficzny "Król Ortografii"

    Dnia 10.05.2012 r. odbył się XVII Gminny Konkurs "Król Ortografii". Wzięło w nim udział 16 uczniów z klas drugich i 15 uczniów z klas trzecich. Reprezentowali oni pięć szkół podstawowych naszej gminy: Mlewo, Pluskowęsy, Wielką Łąkę, Wielkie Rychnowo i oczywiście Kowalewo Pomorskie.
    W klasach drugich I miejsce zajął Kacper Lewandowski z SP w Wielkiej Łące, II miejsce - Oliwia Mytlewska z SP w Kowalewie Pomorskim, III miejsce - Olga Ciesielska z SP w Wielkiej Łące. Wyróżnienie otrzymał Krzysztof Szyczewski ze SP w Kowalewie Pom.
     Królem ortografii klas trzecich został Mikołaj Skorasiński z SP w Kowalewie Pom. Na drugim miejscu uplasowały się także reprezentantki z Kowalewa - Klaudia Budzińska i Sandra Waćkowska. Trzecie miejsce przypadło Darii Rosik z SP w Kowalewie Pomorskim i Weronice Szczepańskiej ze SP w Wielkim Rychnowie. Wyróżnienie przypadło Maksymilianowi Czarneckiemu z SP w Kowalewie Pomorskim.
     Gratuluję wszystkim laureatom wspaniałej znajomości zasad pisowni języka polskiego. Życzę dalszych sukcesów w tej dziedzinie. Gratuluję nauczycielom i rodzicom tych dzieci. Składam podziękowania Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim panu Benedyktowi Mrozińskiemu za ufundowanie nagród dla zwycięzców oraz Bankowi Spółdzielczemu w Kowalewie Pomorskim i firmie CONKRET Sp. J. Z.R. Trejderowskim z Wielkiego Rychnowa za sponsorowanie zakupu dyplomów, upominków i słodyczy i dla każdego uczestnika konkursu.

Organizator konkursu - Grażyna Zacharek
Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie


III Gminny Konkurs z Języka Angielskiego
  26.05.2012

    25 maja 2012 roku odbył się III Gminny Konkurs z Języka Angielskiego dla klas IV i V. Konkurs został zorganizowany przez panią Katarzynę Lewandowską - nauczycielkę j. angielskiego ze Szkoły Podstawowej w Pluskowęsach. W Kowalewie Pomorskim do etapu szkolnego zgłosiło się po szesnaścioro uczniów z klas IV i V. Dzieci pisały test, na podstawie którego wyłoniono zwycięzców. Do kolejnego etapu z klas V zakwalifikowali się: Kacper Zarembski i Weronika Sadowska, natomiast z klas IV: Tomasz Brodziński i Emilia Cyrwus. Porządek nazwisk nie jest przypadkowy, gdyż pokazuje układ w rankingu. Po raz kolejny szkolni poligloci nie zawiedli nas i odnieśli zwycięstwo! Kacper Zarembski zajął I miejsce, a Weronika Sadowska III. W kategorii klas IV, I miejsce zajął Tomasz Brodziński, natomiast Emilia Cyrwus uplasowała się na II miejscu. Jesteśmy ogromnie dumni z naszych uczniów, gdyż test był trudny, a dzieci musiały wykazać się wszechstronną wiedzą. Rozwiązywały zadania nie tylko z zakresu gramatyki i słownictwa, ale i znajomości kultury krajów anglosaskich. Kto z Was wie, jaka roślina jest symbolem Walii albo jak potocznie nazywana jest flaga Stanów Zjednoczonych? Prawidłowych odpowiedzi z pewnością udzielą Wam nasi laureaci. Wszystkim uczestnikom gratuluję i życzę sukcesów w kolejnych konkursach.

Izabela Górska
Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie


Euro 2012 coraz bliżej
  22.05.2012

     We wtorek 15.05.2012 w świetlicy szkolnej, odbył się "Konkurs Wiedzy o Euro 2012".
    W konkursie wzięło udział 23 uczniów z klas 4-6, którzy zmierzyli się z testem na temat mistrzów Europy w piłce nożnej, których jesteśmy gospodarzem wspólnie z Ukrainą.
     Uczestnicy konkursu wykazali się duża wiedzą i dobrą pamięcią, rozwiązując różnego rodzaju zadania. Test zawierał 15 pytań dotyczących między innymi logo mistrzostw, maskotek, losowania grup, miast, w których będą rozgrywane mecze, czy też terminów meczy.
     Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Andrzej Łukaszewski i Jolanta Zarembska.
     Wyniki przedstawiają się następująco:

1. Filip Cierniakowski 30 punktów
2. Bartłomiej Wąż 29 punktów
3. Dominik Zawadzki 27,5 punktów
4. Szymon Brodzki 27 punktów
5. Weronika Szymańska 22 punkty
6. Paweł Jasieniecki 22 punkty

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym konkurs się odbył a szczególnie Panu Dyrektorowi Benedyktowi Mrozińskiemu.

A.Łukaszewski i J.Zarembska
Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie


  20.05.2012

    Dnia 16 maja 2012 odbyły się szkolne eliminacje do GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO "SPOTKANIE Z POEZJĄ MARII KONOPNICKIEJ". W konkursie wzięło udział 31 dzieci z klas 0 - III. Nad występami naszych uczestników czuwało jury w składzie: p. Małgorzata Piątek, p. Małgorzata Piórkowska, p. Elżbieta Okrucińska i p. Olga Cieplińska.
    Do etapu gminnego konkursu zakwalifikowali się następujący uczniowie:
- Aleksander Barański z klasy I a, który zaprezentował wiersz pt. "Stefek Burczymucha",
- Martyna Boniecka z kl. I b, wiersz pt. "Sposób na laleczkę",
- Sandra Waćkowska z kl. III b, wiersz „Przy mrowisku",
- Damian Wardziński z kl. III c, wiersz pt. "Podróż na bocianie",
- Jakub Osiński z kl. III c, wiersz pt. "Muchy Samochwały",
- Klaudia Budzińska z kl. III c, wiersz pt. "Muchy Samochwały".

     Zwycięzcy konkursu będą reprezentować naszą szkołę w gminnym konkursie recytatorskim, który odbędzie się 23 maja 2012 o godz. 15.00 w dużej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim. Wszystkich zainteresowanych, rodziców, dzieci i wychowawców serdecznie zapraszamy.

Organizatorzy:
Karolina Gręźlikowska, Ilona Plewa

G a l e r i a  z d j ę ć

KOLEJNE SUKCESY SPORTOWE NASZYCH UCZNIÓW
  20.05.2012

    W miniony piątek w centrum sportowym w Kowalewie Pom. odbył się gminny czwórbój lekkoatletyczny. Reprezentanci trzech szkół podstawowych z Wielkiej Łąki, Wielkiego Rychnowa i Kowalewa Pom. rywalizowali w czterech konkurencjach sportowych: w biegu na 60m, skoku w dal, rzucie piłeczką palantową i biegu na 600m dziewcząt i 1000m chłopców. Nowy obiekt i bardzo sprzyjająca pogoda pozwoliły zawodnikom na osiągniecie znakomitych wyników. Zaangażowanie wszystkich uczestników zawodów było wielkie, jednak zwycięzca mógł być tylko jeden.
     Zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców - III miejsce zdobyli uczniowie ze SP w Wielkiej Łące, II miejsce ze SP w Wielkim Rychnowie, a I miejsce i awans do zawodów powiatowych ze SP w Kowalewie Pom.
     Już w poniedziałek 14 czerwca 2012 roku nasi sportowcy stanęli do pojedynku w czwórboju LA na szczeblu powiatowym na stadionie w Golubiu Dobrzyniu. Nasi chłopcy walczyli z grupami ze SP Nr 2 w Golubiu Dobrzyniu, SP w Radominie, SP z Ciechocina i SP . Dziewczęta zmierzyły się z zawodniczkami ze SP Nr 2 w Golubiu Dobrzyniu i SP w Radominie. I tu nie zabrakło rywalizacji w każdej konkurencji. Wszyscy uczestnicy zawodów walczyli o cenne punkty, zarówno dla drużyny jak i dla siebie, gdyż zawody te wyłonić miały także trzech najlepszych zawodników powiatu.
     W klasyfikacji grupowej dziewczęta z naszej szkoły zajęły miejsce I (858 punktów), a chłopcy miejsce IV. Oczekujemy teraz na wiadomość, czy zdobyte punkty dadzą możliwość startu w kolejnym etapie, jakim będzie półfinał wojewódzki.
     W klasyfikacji indywidualnej w grupie dziewcząt Paulina Szymańska uzyskała III miejsce, a wśród chłopców Mikołaj Cebula został mistrzem powiatu. GRATULUJEMY!!!
    Skład drużyny dziewcząt: Paulina Matczak, Weronika Szymańska, Agata Rybicka, Paulina Szymańska, Joanna Jasińska, Nikola Górska.
Skład drużyny chłopców: Mikołaj Cebula, Bartosz Dybka, Bartosz Gajewski, Damian Mytlewski, Tomasz Stankiewicz.

G a l e r i a  z d j ę ć

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY
  14.05.2012

     26 kwietnia 2012r. z okazji Światowego Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej w Kowalewie Pomorskim odbył się VII Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy dla uczniów klas trzecich pod nazwą "PRZYJACIELE PRZYRODY". Konkurs ma na celu przede wszystkim rozwijanie wśród dzieci zainteresowań przyrodniczych, uświadomienie znaczenia przyrody w życiu człowieka, a także popularyzację postaw proekologicznych. W tym roku wzięło w nim udział 7 trzyosobowych zespołów ze szkół naszej gminy. W różnych konkurencjach rywalizowały ze sobą dzieci z Mlewa, Pluskowęs, Wielkiej Łąki, Wielkiego Rychnowa oraz Kowalewa. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: p. Katarzyna Bendkowska, p. Dorota Buchholz, p. Justyna Lech, p. Danuta Płuciennik-Dębińska p. Katarzyna Łobodzińska oraz p. Małgorzata Łobodzińska.
     Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą przyrodniczą i dobrą pamięcią rozwiązując różnego rodzaju zadania. Zacięta rywalizacja sprawiła, że różnice w ilości zdobytych punktów były niewielkie. Wyniki przedstawiają się następująco:

C z y t a j  w i ę c e j

BIEGI PRZEŁAJOWE W MLEWIE
  14.05.2012

     W dniu 28 kwietnia 2012 roku odbyły się po raz kolejny biegi przełajowe w Mlewie, w których uczestniczyli uczniowie wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Kowalewo Pom. - Wielka Łąka, Wielkie Rychnowo, Pluskowęsy, Mlewo, Kowalewo, Brąchnówko. Łącznie na linii startowej stanęło 314 zawodników. Reprezentacja SP Kowalewo liczyła 134 sportowców. Puchar, o który corocznie walczymy, jest pucharem przechodnim. Dopiero trzy kolejne zwycięstwa pozwalają szkole otrzymać puchar na własność. Dla naszej szkoły był to bardzo ważny bieg, z uwagi na fakt, iż puchar nasi uczniowie zdobyli już dwukrotnie w latach 2010 i 2011 i w tym dniu walczyliśmy o jego zdobycie na własność. Nasi zawodnicy włożyli w ten bieg bardzo dużo wysiłku, dostarczyli nam niezapomnianych wrażeń i niesamowitych emocji. Wielka radość i dużo uśmiechów na twarzach pojawiło się gdy organizator ogłosił wyniki. W kategorii małych szkół I miejsce zdobyła SP w Mlewie, II miejsce SP w Brąchnówku. Miejsce IV zdobyła SP w Wielkim Rychnowie, III miejsce SP w Wielkiej Łące, II miejsce SP w Pluskowęsach, a I miejsce po raz trzeci, otrzymując puchar przechodni na własność, SP w Kowalewie Pom.
     Oprócz zmagań sportowych organizatorzy przygotowali dla dzieci wiele atrakcji m.in. zjeżdżalnie dmuchane, przejażdżki konne, trampolinę, kolorowe malunki na buźkach i ognisko z pieczeniem kiełbasek.
     Zwycięzcy nagrodzeni zostali medalami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

C z y t a j  w i ę c e j

DUMA SZKOŁY
  06.05.2012

    Już od najmłodszych lat dziecko wykazuje zainteresowanie wybranym przedmiotem szkolnym, pogłębia swoją wiedzę, kształtuje talent. Zazwyczaj uczniowie skupiają uwagę na wybranej dziedzinie nauki. Odkrywają zdolności humanistyczne, matematyczno - przyrodnicze, plastyczne, wokalne czy sportowe. Zdarzają się osoby wszechstronnie uzdolnione, odnoszące sukcesy w wielu konkursach.
     Uczennica klasy VI c ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim, Klara Żurawska, zachwyca swoją ogromną wiedzą i umiejętnościami wykraczającymi poza główny program nauczania. Oprócz świetnej orientacji historycznej dziewczynka wykazuje olbrzymią znajomość tematyki matematycznej, polonistycznej, przyrodniczej, plastycznej, a także językowej.
     W roku szkolnym 2011/2012 Klara zdobyła mnóstwo tytułów, odznaczeń i nagród. Należy podkreślić, iż niektóre konkursy odbywały się w trzech etapach, a każdy z nich wymagał od uczennicy wysiłku, pracy i żmudnych przygotowań. W marcu po eliminacjach Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych z Języka Polskiego i Matematyki okazało się, że dziewczynka została podwójną laureatką! Musiała rozwiązać wiele skomplikowanych zadań, odpowiedzieć na mnóstwo pytań, zredagować dłuższe formy wypowiedzi i wykazać się ogromną wiedzą ponadprogramową.

C z y t a j  w i ę c e j

Konkurs Recytatorski Poezji K. K. Baczyńskiego w Czernikowie
  06.05.2012

    Z radością informuję o sukcesie, jaki odniosły w VII Konkursie Recytatorskim Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Znów wędrujemy ciepłym krajem... nasze uczennice - Karolina Zielińska i Agata Kwiatkowska.
    Od siedmiu lat na kilka dni przed Świętem Szkoły, obchodzonym 22 kwietnia, jest organizowany w Czernikowie konkurs recytatorski, który ma propagować twórczość przedstawiciela pokolenia Kolumbów, wzbudzać szacunek dla poezji tegoż autora i kształtować w najmłodszych wrażliwość na słowo poetyckie. Do tegorocznej edycji zgłosiło się jedenaścioro uczestników z pięciu szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. W tym roku obok reprezentacji gospodarzy do konkursu stanęli uczniowie szkół z Maliszewa, Wielgiego, Chrostkowa i Kowalewa Pom.
     Główne jury konkursowe, w którym zasiadły trzy panie - Dyrektor Biblioteki Publicznej w Czernikowie oraz przedstawicielki Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli z Torunia i Włocławka, dostrzegło piękną interpretację głosową wierszy Ars poetica i (Niebo złote ci otworzę) w wykonaniu Karoliny Zielińskiej, wręczając jej wyróżnienie. Osobne nagrody i wyróżnienia przyznał Dyrektor Szkoły, p. D. Chrobak - lokalny poeta. Nagrodę tę otrzymała m.in. Karolina, natomiast Agata Kwiatkowska została wyróżniona za poruszającą recytację utworów Jesień i Teologia. Swoją nagrodę przyznało również jury młodzieżowe.
     Uczennicom, Agacie Kwiatkowskiej z kl. IVa i Karolinie Zielińskiej z kl. Va, serdecznie gratulujemy debiutu w Konkursie Recytatorskim Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i życzymy kolejnych sukcesów!

Olga Cieplińska
Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie


Koło interdyscyplinarne "Młody odkrywca"
  02.05.2012

    Koło interdyscyplinarne "Młody odkrywca" działa już trzeci rok szkolny. Przeznaczone jest dla wszystkich chętnych uczniów z klas III szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2011 - 2012 zajęcia rozpoczęły się od miesiąca września 2011r. Ideą wiodącą koła interdyscyplinarnego "Młody odkrywca" jest zainteresowanie uczniów naukami przyrodniczo - matematycznymi poprzez działanie własne i obserwację.
    Odbyła się już ponad połowa spotkań, na których "Młodzi odkrywcy" zgłębiają tajniki wiedzy zarówno z zagadnień biologicznych, geograficznych, chemicznych, fizycznych oraz matematycznych. Każdy uczestnik osobiście bada zagadnienia, obserwuje i wyciąga interesujące wnioski. Na każdym spotkaniu zgłębiamy tajniki innych zagadnień nauk ścisłych. Uczestnicy koła pracują w grupach, parach oraz indywidualnie. Zajęcia w przeważającej części odbywają się na terenie szkoły. Atrakcją są wyjazdy do pracowni chemicznej, do lasu czy do schroniska dla zwierząt. Co roku prezentujemy fotografie z zajęć. W tym roku uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowują "sałatkę pełną witamin".
Życzymy smacznego!

Jolanta Parda
Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie


Sukces młodziutkiej szachistki z Kowalewa Pomorskiego
  23.04.2012

     Bardzo dobrze zaprezentowała się, w odbytych w ubiegłą sobotę Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego, szachistka oddziału przedszkolnego Martyna Wójcikowska. Po zaciętej rywalizacji z młodymi miłośnikami tej królewskiej gry z całego województwa zajęła III miejsce i zdobyła brązowy medal. Gratulujemy sukcesu malutkiej Martynce, jej rodzicom i trenerowi Benedyktowi Mrozińskiemu.

Małgorzata Pęcherska - Żary


Wycieczka przedszkolaków do teatru Baj Pomorski w Toruniu
  23.04.2012

     Jednym z głównych celów kształcenia i wychowania przedszkolnego jest przygotowanie dzieci do uczestnictwa w życiu kulturalnym. Cel ten jest realizowany poprzez umożliwienie dziecku kontaktu ze sztuką m. in. teatralną.
Istotę teatru przybliżamy dziecku, umożliwiając mu znalezienia się w roli widza jak i aktora w różnego rodzaju przedstawieniach czy inscenizacjach.
     Inscenizacja jest to forma pracy, która wywodzi się z gier i zabaw, dlatego tak bardzo bliska jest dziecku. Edukacja teatralna spełnia bardzo wiele funkcji wychowawczych, poznawczych i również kształtuje emocjonalną stronę dziecka, która rozwija wrażliwość i wpływa korzystnie na wszechstronny rozwój jego osobowości.
    W dzisiejszym skomputeryzowanym świecie rolą każdego nauczyciela i rodzica powinno być wprowadzenie dziecka w świat teatru od najmłodszych lat.
     W telewizorze czy komputerze wszystko mówi i oddziałuje na umysł dziecka w sposób bierny, natomiast w teatrze odwrotnie, ponieważ widz musi wysilić swoją wyobraźnię, aby zrozumieć treść przedstawienia.
     W świecie teatru wyobraźnia nie ma granic, dziecko dowolnie ją rozwija. Jest to niesamowita zdolność, która z wiekiem mija bezpowrotnie, dlatego ważne jest, żeby jak najwcześniej kształtować dziecięcą wyobraźnię. Pobudza ona do myślenia, rozwija rozumowanie abstrakcyjne, które jest tak bardzo ważne i pomocne w życiu.
     Spektakle teatralne to świetna zabawa dla najmłodszych, poświadczyć to mogą nasze przedszkolaki, które 12.04.2012 roku wybrały się wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. I. Plewa, p. D. Michałek, p. I. Wrzesińską i opiekunem p. J. Rak do tego magicznego miejsca, jakim jest teatr Baj Pomorski.
     Dzieci obejrzały bajkę L. J. Kerna pt. "Karampuk, czyli opowieść o króliku z cylindra". To pełna humoru, ciepła i czarów opowieść o przyjaźni.
     Karampuk to królik mówiący ludzkim głosem, którego wyczarował z cylindra, zupełnie przypadkiem, znany na całym świecie magik. Dzieci miały okazję przenieść się w świat magii i czarów za pomocą bohaterów przedstawienia teatralnego. Przewrotny koniec bajki ukazuje, że magia w świecie istnieje, tylko trzeba w nią uwierzyć.
Sztuka teatralna i pozawerbalne środki wyrazu przyczyniają się do tego, że dzieci przeżywają razem z bohaterami ich przygody. przedszkolaki szczęśliwe i pełne wrażeń powróciły do szkoły. Zainspirowane spektaklem w teatrze oddały się swobodnej ekspresji plastycznej oraz zabawom w odgrywanie ról w dziecięcym teatrzyku.

Ilona Plewa - nauczyciel oddziału przedszkolnego


Konkurs literacki
  11.04.2012

     Nie każdy posiada dar tworzenia ciekawych, dogłębnie wzruszających i pouczających tekstów, które niejednokrotnie emanują uczuciami. Ważny jest pomysł, umiejętność tworzenia interesującej fabuły, nieprzeciętnych postaci i wątków. Słupskie Gimnazjum nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego po raz kolejny zaprosiło dzieci ze szkół podstawowych oraz chętnych gimnazjalistów do udziału w XXVIII Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej. Główne cele konkursu to: inspirowanie zainteresowań literackich, rozbudzanie wyobraźni, wrażliwości, podkreślanie talentu dziecka, umożliwienie udziału w literackiej zabawie uczniom szkół polonijnych na świecie, kształtowanie szacunku wobec języka, rozwijanie etycznej postawy wobec drugiego człowieka, zwierząt, przyrody.
     Przewodniczącą komisji konkursowej była Wanda Chotomska, polska poetka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci. Wspierało ją grono polonistów, literaturoznawców, pisarzy i dziennikarzy. Jury spośród około dziesięciu tysięcy prac wybrało te najlepsze. Naszą szkołę reprezentowało pięć uczennic, które napisały ciekawe utwory prozatorskie:
1. Sara Cyglicka, kl. VI c (Morderca), 2. Bogusława Grzegórska, kl. VI a (Nie tylko taniec), 3. Kornelia Kaszubowska, kl. VI a (Spotkanie nad morzem), 4. Paulina Paradowska, kl. VI a, (Morderstwo z premedytacją), 5. Laura Żary, kl. VI a (Już na zawsze pozostanę wróżką).
    Komisji najbardziej spodobał się pomysł Sary. Opisała ona historię Karoliny, która jest świadkiem okrutnej śmierci swojej matki. Młoda dziewczyna zostaje naczelną najważniejszej gazety w mieście, jej życie stabilizuje się, jednak cały czas myśli o rodzinnej tragedii. Dopiero po kilku latach odkrywa, że poszukiwanym mordercą jest jej opiekun.
     Sara otrzymała wyróżnienie. Jest to ogromny sukces naszej uczennicy! W konkursie brały udział dzieci nie tylko z polskich szkół, ale również młodzież polonijna ze Stanów Zjednoczonych i Berlina. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zebrane w publikacji Potrzebuję czułości świata, które zostaną rozdane uczestnikom 21 maja 2012 roku podczas uroczystej gali w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. Serdecznie gratulujemy!


Konkurs Wielkanocny
  11.04.2012

     Konkurs Wielkanocny wpisał się na stałe do kalendarza imprez Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Kowalewie Pomorskim. Z roku na rok cieszy się on coraz większym zainteresowaniem. Służy wyzwalaniu nowatorskich pomysłów, odkrywaniu i rozwijaniu twórczej działalności artystycznej zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.
     W tym roku do V edycji konkursu zgłoszono ponad 100 prac rękodzielniczych. Dnia 1 kwietnia odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom. Na początek wystąpili aktorzy Teatru "Frajda" z Torunia w przedstawieniu pt. "Szufladkowo". Była to opowieść o pracy kucharki i jej pomocnika w królewskiej kuchni. Historia ta została wzbogacona zabawnymi rozmowami o kłopotach i marzeniach kuchennych sztućców mieszkających w szufladach. Po spektaklu wszyscy widzowie udali się do sali konferencyjnej, gdzie dyrektor MGOK pani Barbara Niewidział ogłosiła wyniki Konkursu Wielkanocnego. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim licznie wzięli udział w tym konkursie przygotowując pisanki, palmy i stroiki wielkanocne. Zostali dostrzeżeni przez profesjonalne jury pod przewodnictwem pani Ludwiki Markiewicz.

C z y t a j  w i ę c e j

Odlewy gipsowe
  10.04.2012

    Zgodnie z potrzebami uczniów prowadzone są w naszej szkole różne koła zainteresowań: polonistyczne, matematyczne, przyrodnicze, sportowe, taneczne, wokalne, plastyczne, nauki gry na instrumencie itp. Poza bogatą ofertą zajęć dodatkowych warto również poszukiwać nowych form działań wzbogacających doświadczenia dzieci. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, zaproponowaliśmy przedszkolakom i uczniom klas młodszych warsztaty plastyczno-techniczne "Odlewy gipsowe". Stanowią one atrakcyjną i kreatywną formę edukacji artystycznej, wzbogacają wyobraźnię, pozwalają rozwijać zdolności plastyczne.
     Zainteresowanie warsztatami było bardzo duże. W zajęciach uczestniczyło aż 102 dzieci podzielonych na pięć grup ćwiczeniowych. Podczas warsztatów uczniowie samodzielnie przygotowywali masę gipsową do odlewów, mieszając podane składniki w odpowiednich proporcjach. Następnie wlewali masę do wybranych foremek i obserwowali jak zastyga. Panie prowadzące zajęcia pomogły dzieciom delikatnie wycisnąć odlewy z form tak, aby nie popękały. Później pozostało wyrównanie brzegów płaskorzeźb i prace gotowe. Powstały wielkanocne zajączki, śmieszne żabki i serduszka. Jeszcze trzeba odlewy pozostawić na trzy dni do wyschnięcia, a później pomalować farbami wg własnej inwencji twórczej.
     Dzieci wytrwale pracowały nad swoimi odlewami, uważnie słuchając uwag instruktorek. Były dumne ze swojego dzieła. Nie chciały pozostawić prac do wyschnięcia w klasie, ale koniecznie zabrać do domu, aby pokazać swoim rodzicom. Następnego dnia pytały, kiedy będą w szkole kolejne warsztaty gipsowe. Zainteresowanie dzieci takimi formami zajęć mobilizuje nas nauczycieli to dalszej wytężonej pracy i poszukiwania ciekawych pomysłów.

Grażyna Zacharek
Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie


NASI LAUREACI
  09.04.2012

    Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim: Klara Żurawska, Laura Żary, Jerzy Polakiewicz oraz Weronika Szymańska zostali laureatami i finalistami WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH Z PRZYRODY, MATEMATYKI I JĘZYKA POLSKIEGO, ogłoszonych przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Konkursy odbywały się w trzech etapach:
I - etap szkolny,
II - etap rejonowy,
III - etap wojewódzki.

     Etap I toczył się w naszej szkole w listopadzie 2011 roku. Uzyskanie odpowiedniej ilości punktów gwarantowało kwalifikację do etapu rejonowego. Od tego czasu uczniowie wraz ze swoimi opiekunami rozpoczęli systematyczna pracę w celu utrwalenia, pogłębiania i rozszerzania wiadomości oraz umiejętności z zakresu poszczególnych przedmiotów.
     Kolejny etap miał miejsce w grudniu 2011 roku. Uczniowie zmagali się z trudnymi zadaniami, które wykraczały poza podstawowy program nauczania. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na rezultaty. Okazało się, że Klara, Laura, Weronika i Jurek sprostali zadaniu i zakwalifikowali się do ostatniej tury. Należy podkreślić, że na etapie wojewódzkim obowiązuje materiał z całej trzyletniej edukacji przyrodniczej, matematycznej i polonistycznej oraz wiadomości dodatkowe, które zostały dokładnie określone w regulaminach konkursów.
     W marcu 2012 roku dzieci wraz z opiekunami udały się na eliminacje wojewódzkie. Musiały rozwiązać wiele skomplikowanych zadań, odpowiedzieć na mnóstwo pytań, zredagować dłuższe formy wypowiedzi i wykazać się ogromną wiedzą ponadprogramową. Teraz pozostało nam tylko czekać...
     Po kilku dniach na stronie kuratoryjnej Bydgoszczy ogłoszono wyniki. Okazało się, że Jurek został laureatem w Przedmiotowym Konkursie z Przyrody, Laura - w Przedmiotowym Konkursie z Języka Polskiego, Weronika otrzymała miano finalistki, również w zakresie polonistycznym, natomiast Klara wykazała się ogromną wiedzą z matematyki oraz języka polskiego i została podwójną laureatką!
     29 marca 2012 roku był szczególny. Tego dnia w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy odbyła się uroczysta gala, podczas której uczniowie odebrali zaświadczenia potwierdzające zdobycie miana laureata w konkursach przedmiotowych.
    Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów i cieszymy się z ich sukcesów. Pragniemy podziękować rodzicom, gdyż wsparli swoje dzieci w systematycznej i żmudnej pracy.

Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie


ZŁOTO I SREBRO DLA NASZYCH
  04.04.2012

     W ostatnią sobotę marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Wielkim Rychnowie rozegrany został II Gminny Turniej Badmintona "MATCHPOINT". Do zawodów zgłosiły się reprezentacje wszystkich szkół z gminy. Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach, dziewcząt i chłopców. W sumie przyjechało 27 zawodników. Podczas zawodów rozegrano 73 spotkania, które wyłoniły najlepsze rakiety naszej gminy. Tak jak w roku ubiegłym, rywalizacja przebiegła w atmosferze sportowej walki, wspaniałej zabawy trwającej do ostatniej lotki i co najważniejsze na zasadach fair play.
Po blisko dwóch godzinach gier grupowych rozgrywanych na czterech boiskach do badmintona, zostały wyłonione pary finałowe. Kolejne 90 minut zmagań finałowych przyniosło ostateczne rozstrzygnięcie zawodów. A oto tabela wyników:
1 miejsce - Natalia Mazurkiewicz - Kowalewo Pom.
2 miejsce - Ewelina Filińska - Kowalewo Pom.

3 miejsce - Natalia Dembińska - W. Rychnowo
4 miejsce - Karolina Zielińska - Kowalewo Pom
5 miejsce - Julia Nadarzewska - W. Rychnowo
6 miejsce - Natalia Fryc - W. Rychnowo
7 miejsce - Wiktoria Midura - W. Rychnowo
8 miejsce - Dominika Zielińska - Kowalewo Pom
9 miejsce - Karolina Wojtunik - Pluskowęsy
10 miejsce - Karolina Kałon - Pluskowęsy
11 miejsce - Anna Legan - W. Łąka
12 miejsce - Julia Preuss - W. Łąka
13 miejsce - Kamila Socka - Pluskowęsy
14 miejsce - Katarzyna Stefańska - W. Łąka
1 miejsce -Dominik Midura - W. Rychnowo
2 miejsce - Piotr Klimkowski - W. Rychnowo
3 miejsce - Adam Stefański - W. Łąka
4 miejsce - Kornel Janowski - Kowalewo Pom.
5 miejsce - Adrian Trzmiel - Kowalewo Pom.
6 miejsce - Jakub Rożnowski - W. Rychnowo
7 miejsce - Bartosz Dybka - Kowalewo Pom.
8 miejsce - Mateusz Pikul - W. Rychnowo
9 miejsce - Kacper Miastkowski - W. Łąka
10 miejsce - Jakub Barański- Kowalewo Pom.
11 miejsce - Łukasz Kwiatkowski - Pluskowęsy
12 miejsce - Karol Zdziarski - Pluskowęsy
13 miejsce - Jakub Bojar - W. Łąka

     Wszyscy przybyli zawodnicy otrzymali ufundowane przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pom. oraz w Wielkim Rychnowie i Gminnego Organizatora Sportu pamiątkowe dyplomy, medale i statuetki. Należy również wspomnieć, że najmłodszym zawodnikiem była uczennica klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Wielkiej Łące, która zapowiedziała ponowne uczestnictwo za rok.
     Zawody te cieszą się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczą rozgrywane w szkołach eliminacyjne do tych zawodów, dlatego zostały wpisane na stałe do kalendarza gminnych zawodów sportowych.
    Jako organizator składam szczere podziękowania uczestnikom za wspaniałą atmosferę podczas trwania zawodów i już teraz zapraszam na kolejne zawody.
    Zapraszam do obejrzenia obszernej galerii zdjęć i krótkiego wideo reportażu z zawodów.

G a l e r i a  z d j ę ć
W i d e o  r e p o r t a ż

Przedszkolak mistrzem matematyki
  02.04.2012

     Dziecko w wieku przedszkolnym myśli na poziomie konkretnym. Prawdę o życiu musi odkryć samo. Dlatego zamiast tłumaczyć mu, dlaczego tak jest lub skąd się to wzięło, lepiej skłonić je do obserwacji lub wykonania doświadczenia, gdyż jest to najlepszy sposób na zrozumienie złożoności zjawisk. Dojrzałości psychicznej do uczenia się matematyki nie można ukształtować poprzez tłumaczenie. Dojrzałość tę dziecko musi samo zdobyć, odkryć i wypróbować, a zadaniem dorosłych: rodziców i nauczycieli jest stworzenie mu do tego odpowiednich warunków. Stąd też nasz pomysł zorganizowania dla dzieci grup zerowych I gminnego konkursu matematycznego, który odbył się 27.03.2012 roku, w godzinach popołudniowych, w małej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim.

C z y t a j  w i ę c e j

Żegnaj zimo! Witaj wiosno!
  02.04.2012

     ...Idziemy gromadą, wesołym pochodem,
Niesiemy Marzannę nad zieloną wodę.
Płyń sobie Marzanno szumiącym potokiem
Nad morze szerokie, nad morze głębokie.
Giń przepadnij Zimo i nie wracaj do nas
Na przyjęcie Wiosny otwórzmy ramiona".

W tym roku astronomiczna wiosna rozpoczęła się o godz. 6:14 we wtorek 20 marca. Tego dnia dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pom. wspólnie ze swoimi wychowawczyniami pożegnały zimę. Od samego rana w szkole widać było wielkie poruszenie, zarówno wśród dzieci jaki nauczycieli. Na korytarzach szkolnych dominował wiosenny zielony kolor i radosna atmosfera.

C z y t a j  w i ę c e j

Szkółka Leśna na Barbarce
  02.04.2012

     Marzec jest miesiącem przełomowym, w którym żegnamy śnieżną, mroźną zimę, a witamy upragnioną pełną zieleni i różnobarwnych kwiatów wiosnę. Ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie na przedwiośniu zapoznały się dzieci niepełnosprawne podczas wycieczki do Szkółki Leśnej na Barbarce w Toruniu. Dnia 9 marca 2012r. dominowała już wiosenna pogoda. Cały czas pięknie świeciło słońce, ale jeszcze czasami wiał chłodniejszy wiatr. Zajęcia przyrodnicze dzieci rozpoczęły od poznania i kolorowania ptaków zimujących w Polsce. Następnie wykonywały w glinie odciski stóp mieszkańców naszych lasów: lisa, sarny, zająca itp. Na zakończenie zajęć wybrały się na długi spacer śladami dzikich zwierząt. Zbierając kolejne tropy, dochodziły do zagadek umieszczonych na drzewie. Samodzielnie odczytywały opis zwierzątka i próbowały odgadnąć, co to jest. Dla potwierdzenia poprawnej odpowiedzi oglądały ilustrację. Dzieci podziękowały pani edukator za ciekawe informacje o mieszkańcach lasu.
     Na zakończenie pobytu na Barbarce dzieci mogły pobawić się na placu zabaw, korzystając ze zjeżdżalni, huśtawek, zamku, zwodzonego mostu itp. Ochoczo bawiły się w promieniach przedwiosennego słońca. Wypoczęte i bogatsze o nowe wiadomości wróciły do szkoły. Na pamiątkę otrzymały przyrodnicze kalendarze ścienne na rok 2012.
     Wycieczka była sfinansowana przez Stowarzyszenie Charytatywne "Tobie-My" działające przy Szkole Podstawowej w Kowalewie Pom. Serdecznie dziękujemy za możliwość praktycznego wzbogacenia wiedzy o nowe ciekawostki i doświadczenia.

G a l e r i a  z d j ę ć

W zimowej szacie
  15.03.2012

     Mimo iż na dworze można zaobserwować pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny, zimowa aura nie opuściła uczniów oraz przybyłych gości w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim. Dzień 29 lutego był wyjątkowy, gdyż dzieci opowiadały o mroźnej, srogiej, ale za to jak pięknej zimie...
     Podczas I Gminnego Konkursu Recytatorskiego "W zimowej szacie" swoje umiejętności oratorskie, wsparte różnorodnymi formami uatrakcyjnienia i nowatorstwa w czasie wykonania tekstów, przedstawiły dzieci z pięciu szkół podstawowych naszej gminy. Placówki z Wielkiej Łąki, Mlewa, Wielkiego Rychnowa, Pluskowęs oraz Kowalewa Pomorskiego reprezentowały dzieci w dwóch kategoria: klasy II - III oraz IV - VI. Podstawową zasadą wystąpienia było słowo i odpowiednie dysponowanie nim. Recytacje obserwowali przybyli goście: Sekretarz Gminy - pani Ewa Bąk, Dyrektor SP w Wielkiej Łące - pani Danuta Drożdża, Dyrektor SP w Kowalewie Pomorskim - pan Benedykt Mroziński, Wicedyrektor SP w Kowalewie Pomorskim - pani Małgorzata Pęcherska - Żary, a także opiekunowie i rodzice uczestników.

C z y t a j  w i ę c e j

Dzień Myśli Braterskiej
  08.03.2012

     Dnia 02.03.2012r. o godz. 17:00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pom. odbyło się świeczkowisko z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Co roku 22 lutego skauci i harcerze na całym świecie świętują Dzień Myśli Braterskiej na pamiątkę urodzin twórcy skautingu Roberta Baden-Powella. Na zbiórce pojawili się zaproszeni goście w tym druhowie, podharcmistrz Stefan Nadolski, harcmistrz Anna Trojanowska, była komendant szczepu Kowalewa Pom., Zuzanna Tarkowska, komendant powołanego Hufca ZHP Golub-Dobrzyń, Szymon Wiśniewski, Sekretarz Gminy pani Ewa Bąk, wicedyrektor SP pani Małgorzata Pęcherska-Żary, nauczyciele oraz rodzice. W obchodach wzięło udział około 100 harcerzy i harcerek z 10 drużyn działających w naszym nowym hufcu. Celem imprezy było spotkanie harcerzy różnych drużyn naszego hufca, propagowanie idei harcerstwa, poznanie patrona polskich harcerzy bł. ks. podharcmistrza Stefana Wincentego Frelichowskiego i integracja środowiska harcerskiego. Drużyna z Kowalewa Pom. Sokoły im. Władysława Jagiełły przygotowała krótki program słowno-muzyczny poświecony patronowi harcerzy polskich - Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu .

C z y t a j  w i ę c e j

Amphibia - czynna ochrona płazów
  01.03.2012

     Pragnę poinformować, że w bibliotece szkolnej znajdują się trzy raporty podsumowujące realizację Projektu "Amphibia - czynna ochrona płazów". Projekt realizowany był w latach 2008- 2011.

Cele projektu to:
- podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony płazów występujących na terenie Polski,
- przybliżenie społeczeństwu wyjątkowej grupy zwierząt jakimi są płazy,
- zwiększenie zaangażowania społeczeństwa w sprawy ochrony środowiska przyrodniczego,
- podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie zagrożeń dla bytowania płazów, wynikających z niezgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju korzystania ze środowiska,
- zwiększenie poparcia społecznego dla inicjatyw mających na celu ochronę gatunków zagrożonych,
- rozwijanie wśród młodzieży i dzieci zamiłowań przyrodniczych i wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego,

Realizatorem Projektu była Szkoła Leśna na Barbarce. Nasza szkoła brała udział we wszystkich trzech edycjach tego przedsięwzięcia. W każdej z edycji monitorowano inne zbiorniki wodne:

C z y t a j  w i ę c e j

Edukacja o Naturze 2000 - warsztaty ekologiczne klas IV a i IV c na Barbarce
  01.03.2012

     Z powodu działalności człowieka coraz więcej wartościowych przyrodniczo obszarów bezpowrotnie traci swe walory. Dlatego tak ważne jest w obecnych czasach aktywne włączenie się w działania na rzecz ochrony przyrody. A jak skutecznie chronić przyrodę? Nie wystarczy tu niestety objęcie ochroną pojedynczych gatunków czy nawet utworzenie parków narodowych i rezerwatów. Aby zachować przyrodę w dobrym stanie, musimy zapewnić przetrwanie różnych typów siedlisk połączonych ze sobą korytarzami ekologicznymi oraz całej sieci zależności pomiędzy organizmami. Temu wyzwaniu stara się sprostać Natura 2000 - ogólnoeuropejska sieć obszarów chronionych. To jedna z najnowszych form ochrony cennego dziedzictwa przyrodniczego wdrażająca w życie zasady zrównoważonego rozwoju.
     Popularyzacja obszarów Natura 2000, promocja obszarów chronionych pod względem atrakcji przyrodniczych i kulturowych, uświadomienie dzieciom i młodzieży oraz lokalnej społeczności konieczności ochrony cennego siedliska w celu jego zachowania dla następnych pokoleń, uzmysłowienie konieczności ochrony siedlisk w celu zapobieżenia wyginięciu gatunków oraz wsparcie procesów dydaktycznych poprzez organizację szkoleń dla nauczycieli nauczania zintegrowanego, przyrody i biologii. - to główne cele Projektu realizowanego prze Szkołę Leśną na Barbarce. Nasza szkoła aktywnie uczestniczy w tym projekcie. Działania realizowane w ramach tego przedsięwzięcia to również udział uczniów w zajęciach edukacyjno-przyrodniczych na terenie Szkoły Leśnej na Barbarce.

C z y t a j  w i ę c e j

Babcia i dziadek na uroczystość z okazji Ich święta w oddziałach przedszkolnych
  01.03.2012

     Zwykle jest tak, że to babcie i dziadkowie rozpieszczają swoje wnuczęta, ale tym razem role się odwróciły. Na przełomie stycznia i lutego w trzech grupach oddziałów przedszkolnych gościły babcie oraz dziadkowie na uroczystości z okazji ich święta. Zapewne najbardziej swoje występy przeżywały "Zajączki", które wraz ze swoja panią po raz pierwszy przygotowały się do tego święta. Babcie i dziadkowie byli zachwyceni wierszami, piosenkami, tańcami, układami rytmicznymi czy muzykowaniem, w wykonaniu swoich wnuków, a przygotowywane przez dzieci na tę okazję upominki, w które włożyły wiele serca i starań, zapewne zajmą honorowe miejsce ich w domach. Wszystkie uroczystości i występy były piękne - ludowy taniec Grozik w wykonaniu Zajączków (oddział 0a), dyskotekowy taniec "Gumi -miś " w wykonaniu Misiów (oddział 0b) oraz inscenizacja "Cztery Babcie" jak również ulubione wśród dzieci zabawy muzyczno - ruchowe w wykonaniu Biedronek (oddział 0c).

C z y t a j  w i ę c e j

"Cinderella"
  01.03.2012

     "... and they lived happily ever after" ("... i żyli długo i szczęśliwie") tymi słowami zakończył się spektakl teatralny pt. "Kopciuszek" ("Cinderella") przygotowany przez uczniów klas V B i VI A uczęszczających na dodatkowe zajęcia z języka angielskiego. Rodzice, nauczyciele i młodzież uczniowska mogli podziwiać młodych aktorów 10 lutego 2012 roku. Szczególny charakter spektaklu spowodowała celowa zamiana ról. Otóż role żeńskie grane były przez chłopców, a w role męskie wcieliły się dziewczynki. Cała zabawa polegała na tym, że chłopcy poprzebierani byli w kolorowe sukienki, mieli peruki i prawdziwy makijaż, natomiast dziewczętom "urosły" wąsy i broda, co bardzo rozbawiło widownię, a przede wszystkim rodziców patrzących na swoje "nowe" pociechy. Rolę tytułowej bohaterki odegrał Kacper Zarembski (kl. V B), postać macochy przypadła Olgierdowi Dębskiemu (kl. V B), a Bartosz Rogowski (kl. V B) i Patryk Wiśniewski (kl. V B) wcielili się w role nieznośnych sióstr Kopciuszka. Omawiając obsadę nie można pominąć kreacji wróżki, w którą wcielił się Maksymilian Chojnacki (kl. V B) i królowej, którą zagrał Damian Madej (kl. V B). Na szczególną uwagę zasługują dziewczęta, które doskonale wcieliły się w role ojca Kopciuszka - Weronika Sadowska (kl. V B), zakochanego księcia - Beata Buchholz (kl. VI A), stanowczego i surowego króla - Martyna Zegarska (kl. V B) oraz zabawnych strażników i książąt - Jagoda Plewa (kl. V B) i Laura Żary (kl. VI A). Na ogromne uznanie zasługuje Bogumiła Grzegórska (kl. VI A), która pokazała swoje umiejętności artystyczne i językowe recytując rolę narratora całkowicie z pamięci. Ostatnią osobą, ale nie mniej ważną, bez jakiej publiczności trudno byłoby podążać za rozwojem akcji, był tłumacz, którego posadę przyjęła Angelika Górna. Przedstawienie dostarczyło wielu wrażeń. Wspaniałe kreacje aktorskie na długo pozostaną w pamięci widzów.

C z y t a j  w i ę c e j

II Szkolny Turniej Badmintona "Matchpoint"
  29.02.2012

     Aktywność fizyczna to jeden z najistotniejszych elementów zdrowego stylu życia, a jej brak lub niedostateczna ilość może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, dlatego i w tym roku w naszej szkole odbył się II Szkolny Turniej Badmintona "Matchpoint", który jest eliminacją do gminnych zawodów w tej mało znanej dyscyplinie. Do turnieju mogli zgłosić się wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły, ostatecznie zgłosiło się w dniu zawodów dwudziestu dwóch uczniów.
Rozgrywki prowadzone były w kategoriach gier pojedynczych dziewcząt i chłopców.
     Tegoroczny turniej przyniósł niesamowitą walkę sportową, atmosferę i zabawę. Główny cel zawodów został zrealizowany, czyli dobrze bawić się w atmosferze sportowej walki. Dziś można powiedzieć, że udało się przeprowadzić szkolny turniej na wysokim poziomie. W turnieju łącznie rozegrano 66 spotkań, które trwały blisko pięć godzin.
końcowa klasyfikacja dziewcząt i chłoców
1 miejsce - Mazurkiewicz Natalia
2 miejsce - Zielińska Dominika
3 miejsce - Filińska Ewelina
4 miejsce - Zielińska Karolina

5 miejsce - Rafińska Weronika
6 miejsce - Fordońska Jagoda
7 miejsce - Plewa Jagoda
8 miejsce - Ziółkowska Natalia
9 miejsce - Szynkiewicz Natalia
10 miejsce - Opas Iwona
11 miejsce - Hejnowska Zuzia
1 miejsce - Dybka Bartek
2 miejsce - Trzmiel Adrian
3 miejsce - Janowski Kornel
4 miejsce - Dębski Olgierd

5 miejsce - Rogowaski Bartosz
6 miejsce - Barański Jakub
7 miejsce - Zawadzki Dominik
8 miejsce - Łęgowski Michał
9 miejsce - Magdziński Dominik
10 miejsce - Cierniakowski Mikołaj
11 miejsce - Wardeński Kacper

     Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe dyplomy, a trójka najlepszych medale. Pierwsza czwórka w kategorii dziewcząt i chłopców, będzie reprezentować naszą szkołę w zawodach gminnych, które odbędą się w Wielkim Rychnowie.
     Składam serdeczne gratulacje uczestnikom zawodów za tak wspaniałą grę i dostarczenie niesamowitej sportowej atmosfery. Zapraszam do obejrzenia, krótkiego wideo reportażu z zawodów sportowych.

G a l e r i a  z d j ę ć
W i d e o  r e p o r t a ż

Działalność charytatywna
Państwa Jana i Mariny Łęgowskich
  22.02.2012

     Z głębokim smutkiem społeczność Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim przyjęła wiadomość o śmierci pana Jana Łęgowskiego, człowieka od najmłodszych lat związanego z naszym miastem. Mimo, że od dawna mieszkał na obczyźnie, nigdy nie zapomniał o swoich rodzinnych stronach. Wspólnie z żoną Mariną Łęgowską przez wiele lat prowadzili działalność charytatywną, udzielając finansowej pomocy naszej placówce.
     Zgodnie z wolą pani Mariny Łęgowskiej, podczas uroczystości pogrzebowych, zamiast kwiatów zorganizowano zbiórkę pieniędzy na rzecz naszej szkoły. Nawet w tak smutnej chwili nie zapomniała o rodakach swojego męża. Zebrana kwota, z przeznaczeniem dla dzieci niepełnosprawnych, została przekazana na konto Stowarzyszenia Charytatywnego "Tobie My" działającego przy szkole.
     Dyrekcja Szkoły Podstawowej, Grono Pedagogiczne i wszyscy uczniowie są ogromnie wdzięczni za ten wspaniały gest i pamięć o nas.
     Z funduszy przekazanych przez Państwa Jana i Marinę Łęgowskich chcemy utworzyć salę do prowadzenia zajęć specjalistycznych dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Będzie ona wyposażona w pomoce uwzględniające potrzeby i możliwości dzieci z różnymi dysfunkcjami psychoruchowymi.
     W sali tej umieścimy tabliczkę upamiętniająca szlachetną i wspaniałą działalność honorowych darczyńców.
     Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wsparcie duchowe, okazane serce i wielkie zaangażowanie na rzecz naszej szkoły.

Prezes Stowarzyszenia Charytatywnego "Tobie My"
Zespół nauczycieli kształcenia specjalnego


Karnawałowe pląsy najmłodszych
  21.02.2012

     Karnawał to czas radości i zabaw. Bawią się dorośli, ale przede wszystkim dzieci. Dnia 31.01.2012r. odbył się w Szkole Podstawowej w Kowalewie Pom. bal karnawałowy dla uczniów z klas I - III. Dzieci wcieliły się w różne niezwykłe postaci. Na balu pojawiły się księżniczki, wróżki, arabki, hawajki oraz wytworne damy w pięknych balowych sukniach i lokowanych perukach. Tym wspaniałym pannom towarzyszyli piłkarze, wojownicy, marynarze, diabełki i różne śmieszne zwierzątka. Gdy zabrzmiała muzyka wszyscy ruszyli do tańca. Dla uczestników balu przygotowano wiele zabaw przy muzyce i konkursów, przede wszystkim tanecznych. Dzieci pląsały z miotłą, balonikiem, na gazetach. Było przy tym wiele śmiechu. Dla tych, którym dopisało szczęście w konkursach były słodkie upominki. Jednak wszyscy mogli liczyć na smakowite co nieco. Punktem kulminacyjnym zabawy był wybór króla i królowej balu. Na środku sali pojawiły się pary - reprezentanci każdej z klas.

C z y t a j  w i ę c e j

CHŁOPCY z klasy VI C Mistrzami szkoły w siatkówce
  19.02.2012

          W sobotę 4.2.2012 odbyły się Mistrzostwa Szkoły w mini piłce siatkowej klas szóstych chłopców.
Do rywalizacji stanęły dwie drużyny męskie z klasy 6 B i 6 C. W pierwszym, ważnym secie zdecydowanie wygrali chłopacy z klasy6 C 25 - 20. Drugi set to udany rewanż klasy 6B 25 - 20. Tak więc o wszystkim miał zadecydować set prawdy tie-break, w którym gra się do 15 punktów. W takich chwilach zdarzyć się wszystko może, a przekonali się bardzo boleśnie o tym reprezentanci klasy 6 B. Przegrali tego seta aż do 2. Wynik końcowy meczu brzmiał 2-1 dla klasy 6 C.

Składy drużyny 6B:
B. Dybka, M. Cebula, D. Mytlewski, B. Gajewski, M. Łęgowski.

Mecz sędziowali: J.Zarembska i A.Łukaszewski.




strona  [1]  [2]  [3]  [4]  [5]  [6]  [7]  [8]