Z życia drużyny harcerskiej


IV ZLOT HUFCA GOLUB - DOBRZYŃ W NOWOGRODZIE.
  17.09.2015

   W dniach 11-13 września 2015 r. zuchy wraz z drużynową Iloną Plewą i opiekunem P. Moniką Kamińską uczestniczyły w IV Zlocie Hufca Golub - Dobrzyń. Zakwaterowani byliśmy w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Nowogrodzie. W tegorocznym zlocie wzięło udział prawie 150 harcerzy i zuchów. W sobotę nasze dzielne zuchy rywalizowały z drużynami harcerskimi w rajdzie "Szlakiem Patrona". Do pokonania mieliśmy ok. 6 kilometrów nad jeziorem Grodno. Na trasie zuchy musiały odpowiadać na pytania dotyczące hufca oraz rozszyfrowywały zagadki. W sobotnie popołudnie przed szkołą odbył się uroczysty apel oraz ognisko.
   Zlot zakończył się mszą św. w kościele w Nowogrodzie. Na koniec zlotu wręczone zostały również nagrody dla najlepszych drużyn biorących udział w rajdzie "Szlakiem Chopina" - patrona hufca Golub - Dobrzyń. Przyznano także tytuł najlepszej drużynie hufca Golub - Dobrzyń za całokształt ostatnich czterech lat działalności. Otrzymała go 18 GDHH "Burza" im. Jana Bytnara "Rudego". Zuchy otrzymały pamiątkowe plakietki ze zlotu oraz dyplom za udział w rajdzie „Szlakiem Patrona”. Zlot był współfinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dla naszych zuchów była to ciekawa lekcja, dzięki której poznali historię działalności hufca Golub - Dobrzyń.

Ilona Plewa

G a l e r i a  z d j ę ć

WSPOMNIENIA Z OBOZU HARCERSKIEGO W GAJU.
  17.09.2015

   Pod koniec lipca 2015 r. gromada „Pogromcy Gargamela” wraz z drużynową: Iloną Plewą i przyboczną Katarzyną Sierakowską wybrała się na obóz do bazy harcerskiej położonej na Pojezierzu Brodnickim nad jeziorem Dębno w Gaju. W obozie harcerskim brało udział ok. 90 zuchów i harcerzy z hufca Wąbrzeźno, hufca Nowe - Miasto i hufca Toruń. Zuchy zakwaterowane były w domkach kempingowych, a harcerze w namiotach. W ciągu 6 dni obozu zuchy zmagały się z zagadkami nt. bohaterów filmu Scooby - Doo, dzięki czemu codziennie miały wypełniony czas różnymi zadaniami. Pod koniec dnia kładły się spać z głową pełną wrażeń, a rano wstawały ciekawe, co przyniesie nowy dzień. Kiedy tylko pogoda na to pozwalała, zażywały kąpieli w jeziorze. Ponadto samodzielnie robiły pizzę, jeździły konno, uczestniczyły w organizowanych ogniskach. Kolonia zuchowa była dobrą okazją do usamodzielnienia się dzieci. W trakcie obozu zuchy nie tylko brały udział w różnego rodzaju zabawach, podchodach, ale miały także obowiązek codziennego utrzymania porządku w swoich domkach. Obóz harcerski dla gromady „Pogromcy Gargamela” był wspaniałą przygodą, którą zapewne będą wspominać przez długie, długie lata.

Ilona Plewa

G a l e r i a  z d j ę ć

"Poznajemy życie pszczół"
  01.05.2015

     Dnia 27.04.2015r. członkowie Gromady Zuchowej "Pogromcy Gargamela" uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach na temat pszczół. Zostały one poprowadzone przez utytułowanego pszczelarza - pana Michała Czerwińskiego. Hodowca pszczół przy pomocy licznych rekwizytów (w tym żywych okazów) opowiedział dzieciom o swojej wielkiej pasji - prowadzeniu pasieki. Podczas tej fascynującej lekcji Zuchy dowiedziały się wiele o miodzie - jego rodzajach, sposobie pozyskiwania, jego przetworach, wartościach odżywczych i walorach zdrowotnych; a także o pszczołach - ich zwyczajach, sposobach pielęgnacji, zasadach hodowli, zagrożeniach na nie czyhających. Pan Michał cierpliwie i fachowo odpowiadał na liczne pytania zadawane przez ciekawskie Zuchy.
Z tego miejsca pragnę złożyć serdeczne podziękowania Panu Michałowie Czerwińskiemu za przybliżenie nam pracy pszczelarza oraz uwrażliwienie nas na potrzeby pszczół, których liczba na świecie z każdym rokiem maleje.

przyboczna Katarzyna Sierakowska

G a l e r i a  z d j ę ć

Uroczysta Obietnica Zuchowa u "Pogromców Gargamela"
  14.02.2015

     Dnia 09.02.2015 r. nastąpił długo oczekiwany moment, bardzo ważny dla każdej drużynowej, jak i dla samego zucha - Obietnica Zuchowa, która była podsumowaniem dotychczasowej pracy 10 zuchów, którzy po nowym naborze we wrześniu 2014 r. dołączyli do gromady "Pogromcy Gargamela".
     Przy tak podniosłej chwili naszym zuchom towarzyszył dyrektor szkoły: p. Benedykt Mroziński, drużynowa: Ilona Plewa, przyboczna: Katarzyna Sierakowska, rodzice oraz zaproszeni goście z hufca Golub - Dobrzyń: podharcmistrz Tomasz Kaszuba i harcerze.
     Uroczystość składała się z trzech części. Na wstępie zuchy powitały wszystkich gości okrzykiem gromady. Uroczystą zbiórkę rozpoczęli honorowi goście - dyrektor szkoły p. Benedykt Mroziński oraz zastępca komendanta hufca Golub - Dobrzyń, podharcmistrz Tomasz Kaszuba, którzy rozpalili kominek przy piosence "Płonie ognisko" śpiewanej przez wszystkich uczestników uroczystości.

C z y t a j  w i ę c e j

III Zlot Hufca Golub - Dobrzyń
  15.09.2014

     W dniach 12-14 września 2014 roku na terenie zamku w Golubiu - Dobrzyniu odbył się III Zlot Hufca Golub - Dobrzyń. 13 września 2014 roku na terenie zamku odbyło się również święto powiatu golubsko - dobrzyńskiego, które obchodziło swoje 15 - lecie. Te dwie szczytne imprezy zostały ze sobą połączone.
     W zlocie brały udział: gromada zuchowa "Pogromcy Gargamela" z Kowalewa Pomorskiego oraz drużyny harcerskie i gromady zuchowe działające na terenie powiatu Golub – Dobrzyń.
     Harcerze włączyli się w obchody święta powiatu poprzez uczestnictwo we mszy świętej w intencji ojczyzny i powiatu. Uczestnicy III Zlotu Hufca Golub - Dobrzyń brali udział w uroczystym apelu. W dalszej części harcerze propagowali Związek Harcerstwa Polskiego, prezentując pokaz układania stosów ogniskowych na różne sposoby, zaprezentowali znane szyfry harcerskie, poprowadzili lekcję udzielania pierwszej pomocy oraz zapraszali obywateli powiatu do wspólnych zabaw i pląsów.
     "Pogromcy Gargamela" po raz pierwszy brali udział w zlocie hufca, który był dla nich niesamowitym przeżyciem. Do domu zuchy wróciły zmęczone, ale pełne nowych doświadczeń i wrażeń.
     Do końca września trwa rekrutacja do gromady zuchowej "Pogromcy Gargamela" działającej przy Szkole Podstawowej w Kowalewie Pomorskim. Z tej okazji pragnę zaprosić wszystkie chętne, żądne przygód dzieci w wieku od 6 do 9 lat do przyłączenia się do gromady zuchowej.
     W gromadzie dzieci przygotowują się do aktywnego, dorosłego życia. Zuchowa, a potem harcerska szkoła życia, pozostawia swoje trwałe, pozytywne piętno na młodych ludziach, procentując tym samym na całe dorosłe życie.
     Serdecznie zapraszam na zbiórki, które odbywać się będą w każdy piątek od godz. 16.00 - 17.30 w sali 63 Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim. Gromadę zuchową prowadzi drużynowa: Ilona Plewa (nauczycielka wychowania przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Kowalewie Pomorskim).
     Więcej informacji na temat działalności gromady zuchowej można zasięgnąć, wchodząc na stronę internetową szkoły: sp.kowalewopomorskie.pl w zakładce harcerze.

Czuwaj! dh Ilona Plewa Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie


BIWAK ZUCHOWY "WIOSKA SMERFÓW".
  25.06.2014

     W dniach 18-20.06.2014 r. w Szkole Podstawowej w Kowalewie Pomorskim zorganizowany został biwak zuchowy "Wioska Smerfów". W biwaku udział wzięły gromady zuchowe działające na terenie Hufca Golub-Dobrzyń - "Pogromcy Gargamela" z Kowalewa Pomorskiego i "Piorunki" z Golubia-Dobrzynia.
     Nazwa biwaku związana była ze sprawnością "Smerf", którą docelowo zuchy miały zdobyć. Wybór nie był przypadkowy, ponieważ ta sprawność właśnie pozwala dostrzec różnice międzyludzkie na przykładzie Smerfów, uczy szacunku, tolerancji i z pewnością integruje. Cykl sprawności zespołowej realizowany był w ciągu całego biwaku. W jego ramach realizowane były różne formy pracy m.in. gawęda, zabawa tematyczna (zabawa w "coś" lub w "kogoś"), gry i ćwiczenia, majsterka, piosenki i pląsy, gra terenowa, zuchowy zwiad, obrzędy i tajemnice.

C z y t a j  w i ę c e j

"ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W GROMADZIE ZUCHÓW"
  10.10.2013

     Dnia 04.10.2013 r. gromada zuchów ze Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim obchodziła "Święto Pieczonego Ziemniaka".
W imprezie plenerowej wzięły udział zuchy - "Pogromcy Gargamela" wraz z opiekunami gromady: I. Plewą i K. Gręźlikowską.Na początku spotkania zuchy dowiedziały się, jak bezpiecznie rozpalać ognisko.
Następnie poznały gawędę o ziemniaku, dzięki której dowiedziały się, skąd pochodzi to warzywo, kto je sprowadził do Polski, oraz jakie ma walory zdrowotne. Zuchy wiedzą, że można z nich przyrządzić bardzo wiele potraw m.in. kopytka czy placki ziemniaczane. Ziemniaki mają swe zastosowanie również w kosmetyce i wyrobie leków.
"Pogromcy Gargamela" uczestniczyli w pląsach, zabawach i konkursach zręcznościowych z udziałem bohatera dnia - ziemniaka.
Zuchy wykazały się oryginalnymi pomysłami, zrobiły wesołe buzie oraz zwierzątka z ziemniaków, jarzębiny i wykałaczek.
Najwięcej emocji uczestnicy okazali podczas skakania w workach w wyścigach rzędów. Ziemniaczany hokej wymagał od zuchów dużej zręczności, a przenoszenie ziemniaków w parach między czołami wymagało współpracy i było najtrudniejszym zadaniem.
Wszystkim zuchom towarzyszył świetny humor podczas zabawy. "Pogromcy Gargamela" mieli okazję bardziej się poznać i zintegrować.
Święto zakończono degustacją pieczonego ziemniaka. Większość zuchów po raz pierwszy miała okazję zjeść i docenić walory smakowe upieczonego ziemniaka prosto z ogniska.
Serdecznie dziękujemy P. Ewelinie Zielińskiej, ponieważ obchody Święta Pieczonego Ziemniaka odbyły się dzięki jej gościnności. Gospodyni zorganizowała ognisko i od niej zuchy otrzymały również słodki poczęstunek i sok.

Ilona Plewa

G a l e r i a  z d j ę ć

Pogromcy Gargamela
  09.10.2013

     Na początku roku szkolnego 2013/2104 p. Karolina Gręźlikowska i p. Ilona Plewa powołały gromadę zuchową. Okazało się, że w naszej szkole jest wiele dzieci zainteresowanych poznaniem obyczajów i zasad, które przygotowują do bycia w przyszłości prawdziwym harcerzem. Zuchem może być dziecko w wieku od 6 do 10 r. życia, które swoją odpowiednią postawą pragnie dawać przykład innym. Przyszły harcerz powinien nie tylko zachowywać się zgodnie z przyjętymi zasadami społecznymi, ale także kochać Boga, ludzi i ojczyznę. Poprzez zabawy i gry, w miłej oraz życzliwej dla dziecka atmosferze, zuch nawiązuje relacje z innymi, uczy się odpowiedzialności za siebie i drugą osobę. Naszą gromadę reprezentuje 17 uczniów z klas O, I i II, 12 chłopców i 5 dziewczynek. Przeważają dzieci uczące się w klasie I.
     Zuchy jako najmłodsza grupa w organizacji harcerskiej, posiadają własny znaczek. Na znaczku znajdują się orzeł, słońce, niebo oraz napis "ZUCH". Orzeł symbolizuje odwagę i patriotyzm, postawy, które powinny charakteryzować zucha. Niebo natomiast informuje, że zuch na co dzień jest osobą pogodną i optymistyczną. Słońce to radość, która sprawia, że życie „młodego harcerza” jest barwne oraz zachwycające. Napis "ZUCH" mówi o przynależności dziecka do Związku Harcerstwa Polskiego.
     Gromada zuchowa działająca przy SP im. M. Konopnickiej nosi nazwę "Pogromcy Gargamela". Na pewno większość z nas zna perypetie małych, niebieskich stworków i ich nieprzyjaciela - łysego staruszka. Każdy smerf ma własne zainteresowania, prezentuje określone cechy charakteru i prowadzi ze swoimi niebieskimi towarzyszami życie pełne harmonii. Dzieci w naszej gromadzie, choć różnią się od siebie, akceptują się i szanują, tworząc jak u smerfów zgodną "rodzinę". Najważniejsze jest to, że kieruje nimi wspólny cel - "walka" o bycie kimś wyjątkowym, ceniącym często zapominane i podważane wartości moralne. Spotkania gromady "Pogromcy Gargamela" odbywają się w naszej szkole, w każdy piątek w godz. 16.30 - 18.00.


Rajd Zielonego Liścia
  12.06.2012

     Drużyna Harcerska "Sokoły" im. Władysława Jagiełły brała udział w Rajdzie Zielonego Liścia, który odbył się w Gaju w dniach 8-10 czerwca 2012 r.Został organizowanym przez Hufiec ZHP Nowe Miasto Lubawskie. Na trzydniowym Spotkaniu w bazie obozowej w Gaju brały udział 82 osoby, którymi byli zuchy i harcerze z Nowego Miasta, Ostrowitego, Gwiździna i my, jako goście.
    Tematem rajdu było bóstwo słowiańskie. W czasie rajdu nie zabrakło tradycyjnych zwyczajów harcerskich takich jak: ognisk, przy których drużyny musiały zaprezentować piosenki, ułożone przez siebie legendy, scenki dotyczące bóstw. Już pierwszego dnia harcerze wzięli udział w grze nocnej. Następnego dnia patrole wyruszyły na grę terenową, która polegała na odnalezieniu na terenie lasu punktów zaznaczonych na z mapie. Liczył się czas oraz ilość odnalezionych punktów. Na jednym z ognisk z zaproszonym gościem była emerytowana nauczycielka historii, która opowiedziała harcerzom o "żołnierzach wyklętych". Całość tego spotkania była przeplatana harcerską piosenką przy dźwiękach gitar i wesołymi pląsami. Ostatnim dzień to czas pakowania i porządkowania bazy, w której przebywali uczestnicy. O godzinie 10 rozpoczął się apel podsumowujący cały Rajd. Każdy z patroli otrzymał dyplom i nagrody.
     My, jako Drużyna harcerska, zdobyliśmy II miejsce. Pogoda dopisała, nasi harcerze byli bardzo zadowoleni. Takie wspólne wypady nieprzespane noce zapadają na zawsze na długie lata.

Czuwaj!

G a l e r i a  z d j ę ć

"007 rajd św. Jerzego Poszukiwania zaginionej Saszy"
  28.05.2012

     Dnia 19 maja bieżącego roku w Golubiu-Dobrzyniu odbył się "007 rajd św. Jerzego Poszukiwania zaginionej Saszy". W rajdzie brały udział drużyny z naszego hufca. Tematem przewodnim rajdu było poszukiwania Saszy, dziewczyny, która uciekła z domu i trafiła w złe towarzystwo. Harcerze mieli do wykonania 10 zadań. W jednym z nich musieliśmy odegrać scenkę o chłopaku, który zabił 5 osób.W innym zaś musieliśmy wykonać portret pamięciowy zaginionej. W jeszcze innym punkcie patrolowym za pomocą kompasu wyznaczaliśmy drogę do miejsca, w którym rzekomo była pochowana zaginiona. W jednym z zadań ze zakupionych wcześniej składników przygotowaliśmy naleśniki, które pozwoliły zaspokoić głód bezdomnego. W innym zadaniu mieliśmy wymyśleć układ choreograficzny dla jednej z koleżanek Saszy. W końcu udało się szczęśliwie odnaleźć zaginioną.
     Dzięki temu rajdowi Harcerze za pomocą kompasu nauczyli się wyznaczać kierunki świata i azymut. Z przepisu i kilku łatwo dostępnych produktów spożywczych nauczyć się piec naleśniki i rozpalać ognisko. Dzięki rysopisowi podanemu przez świadka narysować portret pamięciowy. Grać proste scenki teatralne, tworzyć własne układy choreograficzne.
    Rajd był nie tylko dobrą zabawą, ale i przestrogą, łatwo można wpaść w złe towarzystwo.
     "Nie zażywaj narkotyków dla szpanu, bo bez problemu wpadniesz w nałóg. Na krótko zyskasz nowych znajomych ale szybko stracisz swoich prawdziwych przyjaciół". Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie


Obietnica Zuchowa gromady "Pogromcy Gargamela"
  05.06.2013

     30 kwietnia 2014 odbyła się w Szkole Podstawowej w Kowalewie Pomorskim bardzo długo oczekiwana przez zuchy z gromady "Pogromcy Gargamela" uroczystość, zwana OBIETNICĄ ZUCHOWĄ. Dzięki niej dzieci stały się prawowitymi członkami ZHP . Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia zuch otrzymuje znaczek, na którym znajdują się orzeł, słońce, promienie oraz napis zuch. Nieprzypadkowo takie elementy zostały umieszczone na tej odznace. Bowiem słońce symbolizuje radość i pogodę ducha. Jego promienie oznaczają gotowość służenia i niesienia pomocy innym. O odwadze, męstwie i dzielności, jakimi powinien wykazywać się zuch, świadczy umieszczony na znaczku orzeł. Natomiast napis ZUCH określa przynależność do ZHP. W czasie uroczystości gościli u nas Zastępca Komendanta Hufca Golub - Dobrzyń, p. Tomasz Kaszuba oraz harcerki z Golubia - Dobrzynia.
     Na początku goście zaśpiewali przy dźwiękach gitary znaną, harcerską piosenkę "Płonie ognisko". Po tym miłym powitaniu zuchy dumnie wmaszerowały do sali w rytm utworu "Idzie zuch". Zanim złożyły obietnicę, musiały udowodnić, że znają prawo obowiązujące przyszłego "małego zucha". Aby wykazać się tą wiedzą, dzieci musiały wykonać szereg zadań nawiązujących do sześciu punktów prawa zuchowego. Po rozpaleniu sześciu świec, symbolizujących kodeks zuchowy, rodzice i zaproszeni goście zgodnie stwierdzili, że dzieci posiadają odpowiednią wiedzę, aby złożyć upragnioną OBIETNICĘ ZUCHOWĄ. Zuchy z powagą wypowiedziały słowa przysięgi: "Obiecuję być dobrym zuchem, zawsze przestrzegać prawa zucha". Po złożonej obietnicy dla dzieci i gości został zorganizowany poczęstunek.
    Życzymy naszym zuchom odpowiedzialnego i wytrwałego kroczenia po ścieżce fundamentalnych wartości harcerskich, które zakładają, że każdy powinien być przede wszystkim dobrym człowiekiem, pomocnym innym i godnym naśladowania obywatelem Polski.

Czuwaj!
dh K. Gręźlikowska
dh I. Plewa

G a l e r i a  z d j ę ć

Dzień Myśli Braterskiej
  08.03.2012

     Dnia 02.03.2012r. o godz. 17:00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pom. odbyło się świeczkowisko z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Co roku 22 lutego skauci i harcerze na całym świecie świętują Dzień Myśli Braterskiej na pamiątkę urodzin twórcy skautingu Roberta Baden-Powella. Na zbiórce pojawili się zaproszeni goście w tym druhowie, podharcmistrz Stefan Nadolski, harcmistrz Anna Trojanowska, była komendant szczepu Kowalewa Pom., Zuzanna Tarkowska, komendant powołanego Hufca ZHP Golub-Dobrzyń, Szymon Wiśniewski, Sekretarz Gminy pani Ewa Bąk, wicedyrektor SP pani Małgorzata Pęcherska-Żary, nauczyciele oraz rodzice. W obchodach wzięło udział około 100 harcerzy i harcerek z 10 drużyn działających w naszym nowym hufcu. Celem imprezy było spotkanie harcerzy różnych drużyn naszego hufca, propagowanie idei harcerstwa, poznanie patrona polskich harcerzy bł. ks. podharcmistrza Stefana Wincentego Frelichowskiego i integracja środowiska harcerskiego. Drużyna z Kowalewa Pom. Sokoły im. Władysława Jagiełły przygotowała krótki program słowno-muzyczny poświecony patronowi harcerzy polskich - Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu .

C z y t a j  w i ę c e j

Harcerze i Betlejemskie Światełko Pokoju
  30.12.2011

     Dnia 16.12.2011r. odbyło się w naszej szkole spotkanie wigilijne harcerzy. Brało w nim udział 16 osób. Oprócz członków drużyny na uroczystości pojawił się gość z toruńskiej drużyny skautów. W miłej atmosferze, przy stole zastawionym głównie słodyczami i owocami dowiedzieliśmy się o historii skautingu na świecie i sposobach pracy innych drużyn. Po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu życzeń, wspólnie zaśpiewaliśmy znane kolędy. Wreszcie nastąpił najprzyjemniejszy moment - wręczenie przyniesionych przez harcerzy upominków, którymi były rzeczy ładne i przydatne innym, ale nie nowe. Na tej szczególnej zbiórce drużynowa Justyna poinformowała wszystkich o Betlejemskim Światełku Pokoju. W związku z tym zaplanowano zadania dla harcerzy na zbliżający się tydzień oraz rozdano kartki świąteczne z logo ZHP.
    Na niedzielnej mszy św. nastąpiło uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju, które zgodnie z tradycją przywędrowało do nas aż z Austrii . Harcerze zobowiązali się przychodzić do kościoła codziennie od poniedziałku do piątku na wieczorną mszę, żeby umożliwić miejscowej ludności pobranie płomienia .
     Przed świętami , harcerze wraz z opiekunkami odwiedzili ze światełkiem dyr. szkoły pana Benedykta Mrozińskiego, , pana Burmistrza Andrzeja Grabowskiego, panią dyr. Gimnazjum Renatę Falutę - Kaszubowską, panią dyr. MGOK Barbarę Niewidział oraz inne szkoły i zakłady pracy. Podczas wizyt złożono życzenia i rozmawiano o przyszłości naszej drużyny .

Czuwaj! Druhna Małgorzata Czarnecka

G a l e r i a  z d j ę ć

  23.11.2011

     Dnia 11 listopada 2011r. odbyły się w naszej miejscowości uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Po raz pierwszy uczestniczyli w tych wydarzeniach harcerze z drużyny działającej przy Szkole Podstawowej w Kowalewie Pom . pod opieką pani Justyny Rak i pani Małgorzaty Czarneckiej. Uroczystości rozpoczęto mszą w Kościele św. Mikołaja. W trakcie mszy świętej harcerze nieśli dary ofiarne - flagi , znicze i biało - czerwone kwiaty, a także brali udział w liturgii słowa. Potem wszyscy przeszli pod Pomnik Ku Czci Poległych. Harcerze wraz z pocztami sztandarowymi stanęli tam w dwóch szeregach. Po złożeniu kwiatów i datków przez delegacje, zapalili znicze i podjęli wartę. Swoją postawą i zaangażowaniem oddali cześć tym, którzy walczyli i zginęli w obronie wolności naszej ojczyzny. Czuwaj !

Druhna Małgorzata Czarnecka Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie Naciśnij by wyświetlić zdjęcie


93 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
  21.11.2011

     Dnia 9 listopada 2011 roku w Szkole Podstawowej w Kowalewie Pomorskim odbyła się uroczysta akademia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada to symbol walki o wolność i zwycięstwo. Jednak zanim nadszedł, kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami: pruskim, rosyjskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali wykorzenić u Polaków ich kulturę, język, religię. Dzięki bohaterskiej postawie naszych pradziadów, najcenniejsze wartości zostały ocalone.
    Upamiętniając ważne chwile z dziejów polskiego narodu, uczniowie pod opieką p. Magdaleny Mytlewskiej oraz p. Małgorzaty Piórkowskiej, recytując wiersze i prezentując pantomimy, przedstawili losy naszej Ojczyzny na tle patriotycznych pieśni polskich.

Małgorzata Piórkowska

G a l e r i a  z d j ę ć

Harcerze
  9.11.2011

     Po kilkunastu latach w naszej Szkole Podstawowej w Kowalewie Pom. wznowiono działalność drużyny harcerskiej pod opieką pani Justyny Rak i Małgorzaty Czarneckiej. W skład Drużyny wchodzą uczniowie: Maksymilian Chojnacki, Olgierd Dębski, Bartosz Rogowski, Jagoda Plewa, Laura Mytlewska, Kacper Zarębski, Miłosz Krystyniuk, Jakub Kasprzyk, Zuzanna Lewandowska, Marta Lewandowska, Klaudia Budzińska, Szymon Witkowski, Mikołaj Cierniakowski, Oliwia Mytlewska, Weronika Musiał, Wiktoria Tylmanowska, Jakub Kołodziej.
    Zajęcia Drużyny harcerskiej odbywają się w każdy piątek po lekcjach. Harcerze uczestniczą w zajęciach w terenie jak i w szkole. Drużyna była już na dwóch biwakach: w Chełmoniu w Domu Pielgrzyma oraz w Zespole Szkół im. Anny Wazówny w Gołubiu Dobrzyniu. Główną atrakcją biwaków były gry zespołowe w terenie, wspólne śpiewanie pieśni harcerskich ("Chusty", "Archanioły", czy "Harcerskie ideały") przy dźwiękach gitar, pieczenie kiełbasek, a także pląsy i gry przy ognisku.
Plan pracy drużyny opiera się na poznawaniu technik harcerskich. Podstawowym elementem jest musztra, która będzie ćwiczona na każdej zbiórce, wraz z wprowadzeniem kolejnych elementów. Harcerze poznają historię i symbolikę podstawowych odznak harcerskich. Podczas zbiórek uczyć się będą piosenek patriotycznych i harcerskich. Harcerze będą zachęcani do zdobywania sprawności, a po feriach podsumują swoją wiedzę o ZHP i uzyskają możliwość zdobycia krzyża harcerskiego.
Serdecznie zapraszamy i zapewniamy, że harcerstwo to wspaniała przygoda i niezapomniane wrażenia. Czuwaj!

Drużynowa Justyna Rak