DSC 4064

29 kwietnia br. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Kowalewie Pomorskim odbyło się uroczyste zakończenie realizowanego w naszej szkole projektu Erasmus+ „Przyszłość edukacji jest w naszych rękach”. Spotkanie miało na celu podsumowanie działań projektowych oraz upowszechnianie rezultatów programu. Podzieliliśmy się z zebranymi naszymi doświadczeniami oraz zachęcaliśmy do podejmowania inicjatyw w zakresie oferowanych przez projekt możliwości.
Z naszej szkoły w spotkaniu udział wzięli: pani dyrektor Renata Faluta-Kaszubowska, pani wicedyrektor Małgorzata Pęcherska-Żary, nauczyciele - wszyscy uczestnicy mobilności edukacyjnych oraz pozostali członkowie grona pedagogicznego. Byli też uczniowie, którzy odebrali nagrody za konkursy na przypinkę i rolkę „20 lat Polski w Unii Europejskiej”.

Kiedy 21 lutego 2022 roku po kilku tygodniach pisania wniosku o przyznanie grantu na realizację naszego projektu, wreszcie wcisnęłyśmy magiczne WYŚLIJ, chyba nie miałyśmy do końca świadomości, jak wiele przygód, wyzwań i pracy będzie przed nami. Co więcej, program Erasmus+ zaangażował nie tylko nas, panie dyrektor, nauczycieli i pracowników naszej placówki, ale także wiele osób z organu prowadzącego szkołę, uczniów i ich rodziców, a nawet nasze rodziny i znajomych. Już z tego powodu można przyjąć, że jedno z założeń Erasmusa - rozpowszechnianie działań i efektów, zrealizowaliśmy w 100%.

Co dał Erasmus+ naszej szkole?

Powiew świeżości, inspirację do działania, zmianę perspektywy… Nie sposób wymienić wszystkich efektów programu, chociaż niektóre z nich są bardzo namacalne:
• W codziennym nauczaniu korzystamy z metod i technik pracy poznanych na kursach,
• Poszerzyliśmy ofertę szkoły o dodatkowe zajęcia np. języka francuskiego,
• Wprowadzamy funkcjonalne rozwiązania organizacyjne i dobre praktyki.

Jakie korzyści przyniósł Erasmus uczestnikom mobilności?

Sam kurs to okazja na zdobycie konkretnej wiedzy i umiejętności. Dodatkowe profity pojawiły się już przy okazji. Poznaliśmy wyjątkowe osoby pracujące w tym samym zawodzie, jednak w całkiem innych środowiskach. Uczyliśmy się przez realne doświadczanie, faktyczne działanie i namacalne poznawanie kraju i ludzi, z którymi współpracowaliśmy przez cały czas mobilności.
22 nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w 11 kursach doskonalących w 7 krajach Unii Europejskiej.
Wymieniliśmy setki wiadomości, napisaliśmy jeszcze więcej maili, spędziliśmy niezliczoną liczbę godzin na rozmowach, planowaniu, zadaniach, ćwiczeniach czy wypełnianiu niezbędnej dokumentacji.
Wielu z nas towarzyszył stres związany z samym wyjazdem czy chociażby podróżą samolotem. Komuś skradziono dokumenty, ktoś zapomniał paszportu, jedna grupa nie mogła dostać się do zarezerwowanego apartamentu, innej osobie z kolei przewoźnik odwołał rezerwację lotu, a opłatę za bilet oddał dopiero po 3 miesiącach… te przygody i doświadczenia będziemy jeszcze długo wspominać.
Czy było warto?
Zdecydowanie tak.
• Warto, bo otworzyliśmy siebie i szkolną społeczność na świat.
• Warto, bo pokonaliśmy swoje bariery i ograniczenia.
• Warto, bo rozwinęliśmy się w aspekcie prywatnym i zawodowym.
Program Erasmus+ faktycznie zmienia życie i otwiera umysły.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM PROJEKTU
I OSOBOM ZAANGAŻOWANYM W JEGO REALIZACJĘ.

Koordynatorzy

selfieW ostatnim tygodniu całe grono pedagogiczne i pracownicy szkoły mogli głosować na jedno wyjątkowe zdjęcie z mobilności edukacyjnej w ramach programu Erasmus, które będzie wizytówką naszego projektu na platformie Selfie+. Jest to miejsce stworzone specjalnie dla beneficjentów programów takich jak Erasmus+ służące prezentowaniu działań projektowych realizowanych przy wsparciu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. W głosowaniu udział wzięło 56 osób, a głosy rozłożyły się tak, że zwyciężyły dwie fotografie. Obie pochodzą z Florencji, ale zostały wykonane podczas dwóch różnych mobilności – pierwsza w czerwcu, a druga we wrześniu 2023 r. Autorką zdjęcia z przepięknym zachodem słońca jest pani Jolanta Wypych, a oryginalnej fotografii z innymi osobami fotografującymi samych siebie – pani Monika Lüdtke. Gratulujemy Wam tych ujęć.

20240321 155207W czwartek 21 marca br. odbyło się w naszej szkole podstawowe szkolenie w zakresie eTwinning. Warsztat komputerowy „Dołącz do eTwinning” poprowadziła pani Małgorzata Garkowska - ambasadorka programu eTwinning w województwie kujawsko-pomorskim. W szkoleniu uczestniczyło 15 nauczycieli z naszej placówki. Poznaliśmy założenia, cele, charakterystykę i umiejscowienie programu w edukacyjnych programach Unii Europejskiej. Dowiedzieliśmy się, jakie są korzyści oraz zalety związane z udziałem w programie. Przedstawiono nam również bogatą ofertę bezpłatnych form doskonalenia zawodowego o szerokim wachlarzu tematów i zagadnień. Wszyscy uczestnicy szkolenia z powodzeniem zarejestrowali się na nowej platformie obsługującej program. Teraz pozostaje nam tylko szukanie inspiracji do działania i pozyskanie partnera do współpracy. Pierwsze pomysły już kiełkują

 

           111 października br. w ramach #ErasmusDays i #ErasmusDaysPoland odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami lokalnych placówek, na którym podzieliliśmy  się swoimi doświadczeniami oraz rezultatami realizowanego projektu Erasmus+ „Przyszłość edukacji jest w naszych rękach” w ramach AKCJI 1 - Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej - projekty krótkoterminowe (KA122-SCH). W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele z Przedszkola Publicznego oraz szkół z terenu gminy Kowalewo Pomorskie, a z ramienia naszej szkoły oczywiście pani dyrektor, pani wicedyrektor oraz koordynatorzy i kilku uczestników projektu.

1

2

3

4

4

4

4

4

4

4

4

4

4

4

4

16

17 1

18

18

17

Agata

22

 

Z wielką radością informujemy, że w piątek 3 czerwca 2022 r. NARODOWA AGENCJA PROGRAMU ERASMUS+ i EUROPEJSKIEGO KORPUSU SOLIDARNOŚCI ogłosiła wyniki konkursu wniosków złożonych w programie Erasmus+ w ramach AKCJI 1 - Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej - projekty krótkoterminowe (KA122-SCH). Nasz projekt „Przyszłość edukacji jest w naszych rękach” (‘The future of education is in our hands’) został zaakceptowany i przyznano nam dofinansowanie w wysokości 37 237,00 euro.

Autorkami i koordynatorkami projektu są pani Anna Górna i pani Monika Lüdtke.

Gratulujemy!!!

 

ERASMUS3

 
Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa w Kowalewie Pomorskim. All Right Reserved.
Design By Joomla Perfect