Kiedy 21 lutego 2022 roku po kilku tygodniach pisania wniosku o przyznanie grantu na realizację naszego projektu, wreszcie wcisnęłyśmy magiczne WYŚLIJ, chyba nie miałyśmy do końca świadomości, jak wiele przygód, wyzwań i pracy będzie przed nami. Co więcej, program Erasmus+ zaangażował nie tylko nas, panie dyrektor, nauczycieli i pracowników naszej placówki, ale także wiele osób z organu prowadzącego szkołę, uczniów i ich rodziców, a nawet nasze rodziny i znajomych. Już z tego powodu można przyjąć, że jedno z założeń Erasmusa - rozpowszechnianie działań i efektów, zrealizowaliśmy w 100%.

Co dał Erasmus+ naszej szkole?

Powiew świeżości, inspirację do działania, zmianę perspektywy… Nie sposób wymienić wszystkich efektów programu, chociaż niektóre z nich są bardzo namacalne:
• W codziennym nauczaniu korzystamy z metod i technik pracy poznanych na kursach,
• Poszerzyliśmy ofertę szkoły o dodatkowe zajęcia np. języka francuskiego,
• Wprowadzamy funkcjonalne rozwiązania organizacyjne i dobre praktyki.

Jakie korzyści przyniósł Erasmus uczestnikom mobilności?

Sam kurs to okazja na zdobycie konkretnej wiedzy i umiejętności. Dodatkowe profity pojawiły się już przy okazji. Poznaliśmy wyjątkowe osoby pracujące w tym samym zawodzie, jednak w całkiem innych środowiskach. Uczyliśmy się przez realne doświadczanie, faktyczne działanie i namacalne poznawanie kraju i ludzi, z którymi współpracowaliśmy przez cały czas mobilności.
22 nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w 11 kursach doskonalących w 7 krajach Unii Europejskiej.
Wymieniliśmy setki wiadomości, napisaliśmy jeszcze więcej maili, spędziliśmy niezliczoną liczbę godzin na rozmowach, planowaniu, zadaniach, ćwiczeniach czy wypełnianiu niezbędnej dokumentacji.
Wielu z nas towarzyszył stres związany z samym wyjazdem czy chociażby podróżą samolotem. Komuś skradziono dokumenty, ktoś zapomniał paszportu, jedna grupa nie mogła dostać się do zarezerwowanego apartamentu, innej osobie z kolei przewoźnik odwołał rezerwację lotu, a opłatę za bilet oddał dopiero po 3 miesiącach… te przygody i doświadczenia będziemy jeszcze długo wspominać.
Czy było warto?
Zdecydowanie tak.
• Warto, bo otworzyliśmy siebie i szkolną społeczność na świat.
• Warto, bo pokonaliśmy swoje bariery i ograniczenia.
• Warto, bo rozwinęliśmy się w aspekcie prywatnym i zawodowym.
Program Erasmus+ faktycznie zmienia życie i otwiera umysły.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM PROJEKTU
I OSOBOM ZAANGAŻOWANYM W JEGO REALIZACJĘ.

Koordynatorzy

 
Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa w Kowalewie Pomorskim. All Right Reserved.
Design By Joomla Perfect