IMG 20201124 134055 1024x768Dnia 24.11.2020 roku w oddziale przedszkolnym odbyła się akcja Stołówka dla wróbelka. Tego dnia przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach propagujących dokarmianie ptaków.
Pierwsze zadanie miało charakter interaktywny. Dzieci musiały nazwać ptaki przedstawione na zdjęciach, podzielić ich nazwy na sylaby i głoski. Następnie przesuwały walizki pod zdjęcia tych ptaków, które przed zimą odlatują z Polski do ciepłych krajów. Nie zabrakło także zadania matematycznego. Przedszkolaki pracowały metodą symulacji. Musiały za pomocą wyciętych sylwet wróbelków i budki zilustrować treść zadań podawanych przez nauczyciela. Duże zainteresowanie wzbudził film edukacyjny opowiadający o rodzaju pożywnienia ptaków w okresie jesienno – zimowym. W filmie wyjaśniono, jakie błędy popełniają ludzie, dokarmiając zwierzęta.
Dzieci nauczyły się krótkiego wierszyka Ptaszki Julii Zasuwik. Pojawiły się w nim nazwy najbardziej znanych ptaków zimujących w Polsce. Zapamiętanie wiersza ułatwiło przedszkolakom połączenie recytacji z gestykulacją. Kolejne zadanie rozwijające spostrzeganie figury i tła, podsystem percepcji wzrokowej, polegało na dorysowaniu brakujących elementów na obrazkach ptaszków. Fragmenty były w kształcie figur geometrcznych, co stanowiło okazję do powtórzenia ich nazw.
Dzieciom bardzo spodobała się zabawa plastyczna Wróbelki przeprowadzona metodą edukacji przez ruch. W rytm utworu Marsz gladiatorów Juliusa Fucika przedszkolaki kolorowały arkusz szarego papieru kredkami w kolorze piór wróbelka. Po wypełnieniu całej powierzchni kartki kreskami obrysowały szablony wróbli. Wycięte ptaszki przykleiły do gałęzi narysowanego drzewa.
Na końcu wykonały karmniki z plastikowych butelek po wodzie mineralnej. Odcięły dół butelek, wykonały nacięcia na sznurek i patyczek. Największą radość wywołało wsypywanie nasion do karmników i powieszenie ich na drzewach w ogrodzie szkolnym.
Zima jest najtrudniejszym czasem dla ptaków. Ciężko im znaleźć pożywienie, zwłaszcza wtedy gdy ziemia jest zamarznięta i pokryta grubą warstwą śniegu. Aby pomóc przetrwać ptakom ten ciężki okres, możemy zaangażować się w ich dokarmianie. Musimy jednak mieć świadomość, żeby każdej zimy pamiętać o uzupełnianiu pożywienia w ptasiej stołówce, ponieważ zwierzaki szybko przyzwyczająją się do stałego źródła pokarmu. W sklepach można kupić zimowe kule z tłuszczu zwierzęcego, nasion i orzechów, które stanowią wspaniały przysmak dla zimowych głodomorów. Nie podawajmy ptakom żywności solonej i zepsutej, po której chorują.

 
Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa w Kowalewie Pomorskim. All Right Reserved.
Design By Joomla Perfect