IMG 0543 1024x768Jak co roku 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim postanowiły wyjechać na wycieczkę do Torunia i zintegrować się w Muzeum Wiedzy.
W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy obejrzały cztery wystawy:
1) „O obrotach”- wystawa ta była poświęcona idei koła i ruchu obrotowego, także w odniesieniu do dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. Ekspozycja ta składała się z dwóch kącików „Maszyny” i „Obroty”. W kąciku „Maszyny” dzieci mogły zobaczyć maszyny proste takich jak koło chomika, równoważnia, zębate puzzle. W drugim kąciku „Obroty” obejrzały zjawiska związane z Układem Słonecznym.
2) Wystawa „Rzeka” nawiązywała do przepływającej przez Toruń Wisły, obejmowała model rzeki od źródła do ujścia. Dzięki tej ekspozycji dzieci mogły zobaczyć zjawiska o tematyce hydrologicznej, biologicznej i ekologicznej. Dodatkową atrakcją tej wystawy był statek piracki, gdzie dzieci mogły zabawić się w piratów. Na statku było czternaście punktów różnych zabaw grająca rura, wbij kołek, listy w butelce, dzwonki, stanowisko nawigatora, korytarz pokładowy i wiele jeszcze innych ciekawych zabaw. Dzięki nim dzieci rozwijały: zdolności obserwacji, wyobraźnię, zrozumienie związków przyczynowo-skutkowych, jak i logiczne myślenie.
3) „Idea” była połączeniem nauk humanistycznych ze ścisłymi oraz elementami sztuki. Znajdowały się na niej interaktywne eksponaty oraz specjalnie przygotowane elementy aranżacji tworzące niezwykłą przestrzeń. Dzięki niej dzieci mogły dowiedzieć się, jak zbudowane jest ludzkie ciało, czym różni się komórka roślinna od zwierzęcej. Zaś majsterkowicze mogli zapoznać się z budową i działaniem telefonu i prawdziwej radiostacji.
Wystawa zawierała eksponaty dla osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Tu każdy znalazł coś, co go poruszyło i zostało na długo w pamięci.
4) „...To takie proste”- wystawa obejmowała eksponaty wchodzące w sfery „Główka pracuje”, „Magiczny Plac Zabaw”, „TechnoŚwiat” oraz „ Pomyśl, zrozum, zrób”. Jednym z najważniejszych czynników tej wystawy było to, że można było w sobie odkryć żyłkę konstruktora, naukowca i wynalazcy.
Wszystkie wystawy zawierały eksponaty multimedialne, które ułatwiały przedstawienie omawianych zjawisk.
Pamiętajmy, że wiele osób z niepełnosprawnością musi przełamać własne ograniczenia. Przebywając w tym muzeum, dzieci dostarczyły sobie na pewno wiele wrażeń, rozbudziły wyobraźnię, przeżyły wiele emocji. Wystawy, które tam zobaczyły, wciągnęły je do działania, pobudziły wyobraźnię i kreatywność. Dzieci mogły sprawdzić swoją koordynację i cierpliwość, dowiedzieć się jak stworzono dane dzieło i samemu spróbować stworzyć własne. Z pewnością nie nudziły się i czas bardzo szybko upłynął. Tak spędzony dzień pozwolił wiele się nauczyć. Myślę, że wycieczka dzieciom się podobała i zostanie na długo w pamięci.

 
Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa w Kowalewie Pomorskim. All Right Reserved.
Design By Joomla Perfect