G18 1024x768W dniu 05.10 2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim wyjechali na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego w Gostkowie w ramach realizacji nagrody za udział w VI edycji Konkursu Ekologicznego dla uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Kowalewo Pomorskie „EKOWYPADY ZA ELEKTROODPADY”.
W zajęciach ekologiczno - przyrodniczych uczestniczyło 39 osób. W trakcie zajęć uczniowie poznali tradycje związane ze Świętem Pieczonego Ziemniaka, zapoznali się warunkami potrzebnymi do uprawy ziemniaków, niektórymi czynnościami przy ich zbiorze i sortowaniu. Ponadto obserwowali warunki panujące w niewielkim gospodarstwie rolnym. Dowiedzieli się jak rozpoznać niektóre zwierzęta hodowane na wsi oraz wybrane gatunki ptaków ozdobnych np. kury rasy silka, pawie, bażanty, a nawet papugi faliste. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się plac zabaw dawnych, na którym mogli pobawić się w taki sposób, jak dzieci kilkadziesiąt lat temu. Ich uwagę przykuły przedmioty użytku codziennego z czasów powojennych i okresu PRLu.

Kulinarny poczęstunek przygotowano w dawnym piecu chlebowym. Można było zobaczyć jak kiedyś to robiono oraz jak wygląda piec chlebowy. Pieczone w ten sposób ziemniaki i kiełbaski smakowały wybornie. Każdy uczestnik wycieczki znalazł dla siebie coś nowego i interesującego. Uczniowie dowiedzieli się też w jaki sposób ludzie mogą przyczynić się do ochrony przyrody, jak można dbać o środowisko naturalne.
Wszyscy zdobyli nową wiedzę i doświadczenia na łonie wiejskiej zagrody i przyrody. Wrócili do domu zadowoleni i uśmiechnięci.

 
Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa w Kowalewie Pomorskim. All Right Reserved.
Design By Joomla Perfect