kreski 1024x768

Kowalewo Pomorskie leży niedaleko Torunia, który kojarzony jest na świecie z Mikołajem Kopernikiem, piernikami, przepiękną Starówką i oczywiście ze sportem żużlowym. Wielu uczniów naszej szkoły interesuje się tą dyscypliną sportową, a niektórzy regularnie pojawiają się na Motoarenie i dopingują Toruńskie Anioły w walce o medale Drużynowych Mistrzostw Polski. Idąc tym tropem postanowiłem zapoczątkować i zorganizować szkolne rozgrywki w żużel na komputerze, czyli w popularne od ponad dwudziestu lat „kreski”. Pomimo upływu czasu, dotychczas nie wymyślono lepszej komputerowej gry żużlowej.

Nazwa „kreski” pochodzi od pierwszej wersji tej gry, w której motocykle przedstawione były za pomocą kresek wyginających się na wirażach niczym żużlowcy. W miarę rozwoju gry, kreski zastąpiono małymi motorkami i właśnie z takiej wersji korzystamy w szkole. Spotykamy się regularnie dwa razy w tygodniu we wtorkowy ranek i czwartkowe popołudnie, aby oderwać się trochę od szarej rzeczywistości i pościgać na wirtualnych torach, rozwijając jednocześnie w sobie zdolność do zdrowej, sportowej rywalizacji.

Grupę żużlową tworzy obecnie siedmioro uczniów klas czwartych i szóstych oraz ja jako pomysłodawca i prowadzący zajęcia, a także jeszcze najskuteczniejszy zawodnik. Słówko „jeszcze” użyte zostało nieprzypadkowo, gdyż uczniowie bardzo szybko opanowali technikę i zrozumieli fizykę jazdy na motocyklu żużlowym, co przekłada się na razie na pojedyncze zwycięstwa biegowe. Myślę, że już niedługo walczyć będę o jakikolwiek punkt w zawodach...

Gra żużlowa, w którą gramy, jest bardzo prosta graficznie i oczywiście pozbawiona przemocy, a jednak znakomicie oddaje fizykę i dynamikę jazdy na motocyklu żużlowym. U graczy rozwijają się umiejętności manualne i poprawia się koordynacja ręka-oko, gdyż każdy ruch ręki na klawiaturze od razu przekłada się na tor jazdy obserwowany na ekranie monitora. Wyścigi w czwórkę zapewniają spore, zdrowe emocje i uczą czystej, sportowej rywalizacji. Obecność uczniów z różnych klas pozytywnie wpływa na integrację społeczną, a możliwość wspólnej gry z nauczycielem wytwarza prawidłowe relacje w społeczności szkolnej. 

Zachęcamy wszystkich do spróbowania swoich sił w komputerowej wersji speedwaya. Spotykamy się we wtorki o 7:30 i w czwartki o 13:30 lub 14:30. Zbiórka zawsze pod salą 32.

Poniżej załączam pełną wersję gry. Można bez obaw ją pobrać na swój komputer. Gry nie trzeba instalować, a włącza się ją ikonką "mot" przedstawiającą fragment zielonego toru na czarnym tle. Wszystkie ustawienia są intuicyjne, ale na początku opanowanie motocykla przy prędkości stosowanej w wyścigach może sprawiać duże problemy.

Oto link do żużlowych "kresek": https://drive.google.com/drive/folders/172MWP1zEXWKNKrgMsL6kxWvo5JubL9rz

Miłej zabawy!

Hubert, Michał, Adam, Kuba, Olek, Wojtek, Kuba i Konrad - opiekun i jeszcze trener grupy

 
Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa w Kowalewie Pomorskim. All Right Reserved.
Design By Joomla Perfect