DSC01048

Dwanaścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do Torunia, która zorganizowana została 15 lutego 2024 roku, czyli w czwartek pierwszego dnia tegorocznych ferii zimowych przez nauczyciela matematyki i chemii, a jednocześnie rodowitego toruńczyka Konrada Trokowskiego. Najmłodszy uczestnik wyprawy uczęszcza do drugiej klasy, więc ma osiem lat, a najstarsi to siódmoklasiści w wieku 14 lat. Jako cele naszej wycieczki obraliśmy integrację wszystkich uczestników między sobą łącząc aspekty edukacyjne i rozrywkowe z pięknem i urokami Torunia. Do Kowalewa Pomorskiego wróciliśmy wieczorem zmęczeni, ale bardzo zadowoleni planując już kolejne nasze wyprawy.

Wszyscy uczestnicy wycieczki bez spóźnień zebrali się w czwartkowy poranek na dworcu kolejowym w Kowalewie Pomorskim. Po krótkiej odprawie, sprawdzeniu przygotowania do wyprawy i przypomnieniu podstawowych zasad zachowania oraz korzystania z telefonów komórkowych, wsiedliśmy do pociągu Przewozów Regionalnych i bez problemów dojechaliśmy do stacji Toruń Miasto. Po krótkim oczekiwaniu, tramwajem pojechaliśmy na Motoarenę, czyli najnowocześniejszy stadion żużlowy świata, gdzie odbyliśmy spacer po torze żużlowym, po którym na co dzień jeżdżą żużlowcy Apatora Toruń. Już niedługo, bo w kwietniu planuję zorganizować pierwszy szkolny wyjazd na mecz toruńskich „Aniołów” w ramach rozgrywek PGE Ekstraligi, czyli najlepszej żużlowej ligi świata.

Po pokonaniu jednego okrążenia toru żużlowego, wróciliśmy tramwajem z powrotem do centrum Torunia i od razu udaliśmy się do „Open the door”, aby pobawić się w dwóch pokojach w stylu escape room: „Koszmarna willa” i „Lunapark”. Uczestnicy wycieczki podzielili się na dwie sześcioosobowe grupy, a szybciej swoje zadanie wykonali Wiktoria, Franek, Hubert, Kacper, Jacek i Mikołaj wyprzedzając o dwie minuty Natalię, Maję, Miłosza, Patryka, Krystiana i Kubę. Zwycięzcy otrzymali drobną niespodziankę.

Następnym punktem programu były warsztaty w Muzeum Zabawek i Bajek, do którego udaliśmy się spacerem parami po ulicy Szerokiej. Prowadząca przedstawiła nam historię polskich zabawek nawet sprzed dwustu lat, a niektórymi z nich mogliśmy się pobawić. Niekwestionowanie najlepszą zabawką jest popularny bączek, który każdy uczestnik w ramach zajęć warsztatowych mógł wykonać samodzielnie. Odbył się też konkurs na jak najdłużej kręcący się bączek, który wygrał Kuba.

Po kolejny krótkim spacerze toruńską Starówką doszliśmy do Żywego Muzeum Piernika, gdzie czekał nas pokaz z ciekawymi, różnorodnymi warsztatami. Najpierw Mistrz i Wiedźma Korzenna przedstawili historię powstania pierników i omówili podstawowe składniki wykorzystywane do ich produkcji po dziś dzień. Każdy uczestnik wykonał swój własny piernik, a później mógł własnoręcznie udekorować wielkie, piernikowe serce. Ta atrakcja zastąpiła nam planowaną wcześniej wizytę w ogrodzie zoologicznym, na którą nie starczyło czasu.

Trzeci już krótki spacer toruńską Starówką zaprowadził nas na autobus, którym udaliśmy się do Centrum Handlowego Toruń Plaza, aby przede wszystkim zjeść obiad i pograć w kręgle. W trakcie wycieczek szkolnych nie ma czegoś takiego jak „czas wolny”, gdyż opiekun odpowiada za uczestników przez cały czas, jednakże w budynku Plazy dzieci mogły swobodnie poruszać się przez godzinę pozostając jednak w ciągłym kontakcie telefonicznym z opiekunem. W kręgle najlepsi byli Maja i Krystian, którzy też otrzymali drobny upominek.

Wychodząc z Plazy uczestnicy nie mogli sobie odmówić zjazdu w dół zainstalowaną tam zjeżdżalnią, po czym tramwajem i autobusem bez problemów dojechaliśmy do stacji Toruń Główny. Stamtąd pociągiem PR wróciliśmy do Kowalewa Pomorskiego, gdzie na dzieci czekali już rodzice.

Jako pomysłodawca, organizator i opiekun wycieczki serdecznie dziękuję dyrekcji szkoły w osobach mgr Renaty Faluty-Kaszubowskiej i mgr Małgorzaty Pęcherskiej-Żary za zgodę na naszą eskapadę i udzielone nieocenione wsparcie. Dziękuję również rodzicom uczestników za zaufanie i powierzenie mi opieki nad swoimi dziećmi na cały dzień. Największe podziękowania kieruję jednak w stronę wszystkich uczniów biorących udział w wycieczce za wzorowe zachowanie i postawę godną najwyższej pochwały.

 
Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa w Kowalewie Pomorskim. All Right Reserved.
Design By Joomla Perfect