DSC01064 1024x768

W sobotę, 16 marca 2024 roku grupka pięciu uczniów naszej szkoły wraz z organizatorem – Konradem Trokowskim pojechała do Torunia, aby wziąć udział w VII Dniu Gier Planszowych, który odbył się na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Ciekawie i kreatywnie spędziliśmy czas w Grodzie Kopernika, a każdy z nas przywiózł do domu pamiątki z wyprawy. Z pewnością pojawimy się na tej imprezie w przyszłym roku!

W sobotni poranek spotkaliśmy się wszyscy na dworcu kolejowym w Kowalewie Pomorskim. Adam, Adrian, Hubert, Jakub i Michał wraz z opiekunem wyprawy – Konradem Trokowskim pojechali do Torunia pociągiem Przewozów Regionalnych. Nieco przed czasem, ale bez problemów dotarliśmy do nadwiślańskiego miasta. Pierwszym punktem programu był spacer toruńską Starówką i kilka przystanków przy najciekawszych i rzadziej eksplorowanych miejscach Torunia.

Uczestnicy wycieczki poznali historię profesora Filutka i jego psa Filusia, których figury stoją przy zbiegu ulic Chełmińskiej i Rynku Staromiejskiego. Na ulicy Kopernika do dziś stoi oryginalny budynek, w którym na świat przyszedł nasz wielki astronom. Kilkoro uczestników naszej wyprawy nie wiedziało, że Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu... Wszyscy natomiast znali legendę o flisaku, który wyprowadził z Torunia problematyczne żaby. Cała piątka przeszła też pomyślnie test czystego serca pod toruńską Krzywą Wieżą. Legenda głosi, że „tylko mąż o sercu dobrym i czystym może stanąć przy Krzywej Wieży, plecami się o nią opierając i piętami swymi dotykając jej podstawy”. Pierwsza godzina naszej wycieczki przebiegła zatem na poznawaniu historii miasta Kopernika z nieco innej perspektywy.

Kilka minut przed godziną dziesiąta pojawiliśmy się w budynku Wydziału Matematyki i Informatyki UMK. Sprawnie się zarejestrowaliśmy i dostaliśmy specjalne opaski. Szybko też opracowaliśmy nasz plan działania i wskazaliśmy miejsca, które na pewno chcemy odwiedzić. Rozpoczęliśmy od krótkiej gry w Jengę, która wypełniła nam czas oczekiwania na udział w RPG w stylu fantasy z elementami anime pt. „Wybór króla”. Prowadzący grę krok po kroku wyjaśnił zasady i pociągnął fabułę. Nawet nie zauważyliśmy, gdy staliśmy się królami mitycznej krainy i zyskaliśmy pełnię władzy w królestwie. Uczestnicy wycieczki chcieli zagrać jeszcze raz, ale nie mogliśmy monopolizować tego stanowiska. Okazało się, że otwarty został komputerowy escape room osadzony w rzeczywistości wirtualnego miasteczka akademickiego UMK. Zadaniem uczestników było odnalezienie pięciu wyrazów łacińskich i ułożenie z nich sentencji. Najszybszy był najmłodszy z nas – trzecioklasista Michał, który w nagrodę wybrał sobie grę komputerową.

Czytelnikom polecamy eksplorację wirtualnej przestrzeni miasteczka akademickiego UMK: https://app.gather.town/app/lgAzn1O5vYeHp4Y2/e-UMK

Obiad zjedliśmy na Starym Mieście, a następnie poszliśmy na lody i na spacer nad Wisłę. Drugą część naszego pobytu na VII Dniu Gier Planszowych upłynęła na wewnętrznym turnieju w Jengę zakończonym zwycięstwem Adriana.

To był ostatni punkt programu. Z imprezy każdy zabrał pamiątkowego balona. Odbyliśmy jeszcze krótki spacer po Toruniu, a potem tramwajem i autobusem dotarliśmy na Dworzec Główny, skąd pociągiem Przewozów Regionalnych wróciliśmy do Kowalewa Pomorskiego. Wszyscy zgodnie przyznaliśmy, że w przyszłym roku pojedziemy do Torunia jeszcze raz!

 
Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa w Kowalewie Pomorskim. All Right Reserved.
Design By Joomla Perfect