DSC01078 1024x768

W niedzielę, 24 marca 2024 roku grupa ośmiorga uczniów naszej szkoły wraz z organizatorem – Konradem Trokowskim pojechali do Torunia, aby z wysokości trybun Motoareny obejrzeć pierwsze tegoroczne spotkanie sparingowe pomiędzy miejscowym KS Apatorem a ekipą NowvyHotel Falubazu Zielona Góra. Sześcioro uczestników wyprawy nigdy nie oglądała żużla na żywo, a dwóch z nich w ogóle nie widziała wyścigu żużlowego nawet w telewizji. Wszystkim uczniom wycieczka bardzo się podobała i z pewnością wrócimy niedługo na Motoarenę już na spotkanie w ramach PGE Ekstraligi.

W niedzielę wczesnym popołudniem ósmoklasistka Wiktoria, siódmoklasistka Marta, szóstoklasiści Kuba i Olek, piątoklasiści Franek i Kuba oraz czwartoklasiści Hubert i Piotr spotkali się z organizatorem – Konradem Trokowski na dworcu kolejowym w Kowalewie Pomorskim. Po przedstawieniu zasad obowiązujących w trakcie całej wyprawy, wsiedliśmy do pociągu InterCity relacji Olsztyn Główny – Zielona Góra Główna i bez problemów dojechaliśmy do stacji Toruń Główny. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami, tylko w pociągu możliwe było swobodne korzystanie z telefonów komórkowych. W Grodzie Kopernika uczniowie mogli użyć swoich telefonów wyłącznie w celu kontaktu z rodzicami i wykonania pamiątkowych zdjęć. Przestrzegając tych zasad, komunikacją miejską sprawnie dotarliśmy na Motoarenę. Uczniowie zachwyceni byli już wielkością i konstrukcją obiektu, choć kilku z nich zaliczyło wizytę na Stadionie Narodowym w Warszawie. Ich uwagę zwróciła też atmosfera panująca na trybunach i jedność kibiców sportu żużlowego. Szybko zajęliśmy miejsca siedzące na Motoarenie i dość długo oczekiwaliśmy na początek meczu żużlowego.

Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w Toruniu to najnowocześniejszy stadion typowo żużlowy na świecie oddany do użytku w 2009 roku. Obiekt posiada w całości zadaszone trybuny i tor, choć kapiąca woda z dachu w trzech newralgicznych miejscach czasami namoczy porządnie nawierzchnię. Na Motoarenie odbywają się najważniejsze zawody żużlowe z turniejem Grand Prix na zakończenie sezonu włącznie. Startująca na co dzień na tym stadionie drużyna KS Apator Toruń to aktualny brązowy medalista Drużynowych Mistrzostw Polski.

Zarówno torunianie, jak i zielonogórzanie przystąpili do meczu sparingowego mocno osłabieni, ale nie przeszkadzało to kompletnie w odbiorze spotkania. Praktycznie każdy wyścig był ciekawy od startu do mety, gdyż walki na dystansie nie brakowało. Mecz ten był świetną promocją żużla jako dyscypliny i z całą pewnością zachęcił uczniów naszej szkoły do kolejnych wypraw żużlowych. Pojedynek zakończył się zwycięstwem Apatora 47:43. Wszyscy wiemy, że to dopiero mecz sparingowy, a na prawdziwe ściganie o punkty ligowe przyjdzie czas już niebawem.

Spotkanie na Motoarenie rozpoczęło się z półgodzinnym opóźnieniem i choć było prowadzone bardzo sprawnie, to i tak nie zdążylibyśmy na pociąg, którym planowaliśmy wracać do domu. W związku z tym podjęliśmy decyzję o powrocie późniejszym składem, a do planu wycieczki dołożyć wizytę w Centrum Handlowym Toruń Plaza. Okazało się to dobrym posunięciem, gdyż na spokojnie zjedliśmy obiad, a uczniowie dokonali ciekawych zakupów. Była to bowiem niedziela handlowa i sklepy były otwarte.

Do Kowalewa Pomorskiego wróciliśmy ostatecznie o 18:32 pociągiem Przewozów Regionalnych. Na uczestników wyprawy czekali już rodzice. Wycieczka zakończyła się pełnym sukcesem.

Organizator żużlowego wyjazdu tradycyjnie dziękuje dyrekcji szkoły za wyrażenie zgody na realizację tej inicjatywy, rodzicom uczniów za zaufanie, a wszystkim uczestnikom za wzorowe zachowanie i postawę w trakcie wycieczki. Ze względów logistycznych, czyli tak naprawdę z powodu funkcjonowania transportu publicznego, możliwa będzie organizacja jeszcze tylko kilku wycieczek na żużel do Torunia. Pierwsza taka okazja już 19 kwietnia, kiedy to na Motoarenie drużyna KS Apatora Toruń podejmie ekipę Fogo Unii Leszno.

 

 
Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa w Kowalewie Pomorskim. All Right Reserved.
Design By Joomla Perfect